Kuluçkanın tarihçesi

[su_button url=”https://hedefkulucka.com/” style=”stroked” background=”#21f116″ color=”#230303″ size=”7″ icon=”icon: arrow-circle-right” icon_color=”#1f0303″]Tüm Kuluçka Makineleri ni Görmek ve Fiyat Analizi Yapmak İçin Tıklayınız[/su_button]

eski_kulucka_makinası
eski_kulucka_makinası

 

Kuluçkacılığın Tarihçesi
Kuluçka evrimi; Yani bir yumurtanın yavaş yavaş yaşayan bir varlık haline dönüşümü, insan zekasının çok eski zamanlardan beri ilgi duyduğu ve uğraştığı bir konudur. Bu konu hakkında eski zamanlardaki bilim adamları kitaplar ve tarıhe gecmıs unlü isimler kuluçka hakkında söyledikleri sözleri sizlere paylacagız.
GENESİS İNCİLİ’ nin  1. ci bölümünde; insanların besin ihtiyaçlarında asırlar boyunca et ve yumurta üretiminin önemli bir rol oynayacağı Vurgulamıştır.
TANRI; Doğada ilk defa insanlar ve bütün varlıkları yarattığının ilk 5. ci gününde “Balıkları ve Tavukları” yaratmıştır.
M.Ö. 3341 yıllarında ÇİN İmparatoru (FU-HSI)’ nin et ve yumurta üretimi için yabani tavukların nasıl evcilleştirildiğini tüm halkına öğrettiği bilinen bir tarihsel bir olaydır.
ARISTO, M.Ö. 384- 322 yıllarında yumurtayla uğraşmış ve hatta kendi vücut ısısından yaralanarak koltuk altı çukurlarında yumurtadan civciv çıkarmayı başarmıştır ozaman anlaşılmıştır sıcaklığın yumurta için önemli bir faktör oldugu.
Aristo, yapay kuluçkacılığın Mısır’da M.Ö 400 yıllarında uygulandığını, Mısır’daki gezisinde gübre yığınları içerisinde yumurtadan civciv çıkarıldığını gördüğünü, bunun ilk ticari kuluçkacılık olabileceğini yazmaktadır.
Yine Aristo’nun yazdıklarına göre; Sicilya’nın “SYRACUSE” şehrinde bir adam, kıtıktan yapılmış yatağın altındaki toprağa yumurtaları gömerek sızıncaya kadar şarap içip, yumurtaların üzerine yatarak kuluçkacılık faaliyetinde bulunmuştur.
Aristo, bu ticari ve suni kuluçkacılık öncüsünü “Siragüs Ayyaşı” olarak anmaktadır.
Kuluçkacılık konusundaki araştırmacılar; 1854 yıllarında Filipin’lerin çok geniş miktarda ördek yetiştiriciliği yaptıklarını saptamışlardır. Kuluçkacılık işlerinde  Siragüs
Ayyaşı tipinde işçiler çalıştırdıklarını hayretle görmüşlerdir.
TIME Dergisinin, 1951 mayıs sayısında yazıldığına göre, Güney Afrika’da deve kuşu tüyü ticaretinin büyük rabet gördüğü devirlerde yumurtaların kuluçkaya yatırılmalarında yerli kızlar
ihtiyacı karşılamak üzere nöbetle görev almaktaydılar.
Yakıt kullanmak suretiyle kuluçkacılık da; Çinliler, M.Ö 246-207
yıllarına kadar uzanan çok eski zamanlarda gübre, saman, kömür, ve bunlara benzer
yakıtlardan yararlanmışlardır. Daha sonraları Hz. Musa zamanında Nil vadisinde de uygulanmış ve yılda 15 – 20 milyona yaran civciv çıkarılmıştır. Bunlar bir çeşit “Ticari Kuluçka Evleri”
olarak bu iş yürütmüşlerdir.

Günümüz teknolojiyse 2015 tam otomatik kuluçka makineleri üretilmektedir 2015 kuluçka makine si sayesinde istediğiniz verimi alabilirsiniz..

Share:

1 Comment

  1. mustafa 5 Haziran 2015 Reply

    21 gün sonunda civciv çıkartmayan tavuğa ne yapmamız gerekir benim 1 tavuğum suan Yatıyo ama 21 gün oldu civciv çıkaramadı halen bu durumda ne yapmam gerekir?

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X