Minyatür Kumru Bakımı
Cuce-Kumru-kuluçka makinası
Cuce-Kumru-kuluçka makinası

Kökeni: Avustralya

Ömürleri:10 yıl civarı

Cinsiyet Ayrımı: eğer gözdeki halka geniş ise erkek dar ise dişi ve renk tonlarında ki koyuluk-açıklık, solukluk-parlaklık da ayırt edicidir.

Boyutları: 19cm veya 21 cm

Kafes Boyutu: 45 cm² olmalıdır.

Minyatür Kumrular yetiştirmek için en ideal kafes 45 cm² olmalıdır. Kumrular yerde gezindiklerinden kafeslerinin içine ızgara yerleştirmeye gerek yoktur. Genellikle yerde yem yemeyi severler o yüzden yemler yere konulabilir, suluklarını da yeme yakın olan bir yere yerleştirebilirsiniz.
Kumrulara muhabbet kuşu yemi ya da kanarya yemi verilebilir. Yem haricinde belli sıklıklarla yumurta maması ya da yeşillikte verebilir.Kafes içerisine kum olarak grit konulması kumrular için iyiolacaktır. Sulukları günlük olarak tazelenmelidir. Minyatür kumrular için ince ve derin ağızlı olan suluklar tercih edilmelidir.
Yerde gezindiklerinden tünemeyi de bayılırlar. Tüneklerin farklı ebatlarda olması minyatür kumruların ayaklarında olaşacak krampları da engeller. Kafese tünekler konulurken kumruların kuyruk boyu göz önünde bulundurulmalıdır ve uygun yerlere yerleştirilmelidir.

Minyatür kumrular çoğunlukla hastalıklara karşı dirençli olan kuşlardır.  Uzun süreli çok soğuk havalara karşı çok dirençli yapıları yoktur. Minyatür kumruların üreme döneminde erkek dişiye kur yapar. Erkek kumru kafeste bulunan yuvalığa uçarak dişiyi yanına çağırır.  Eğer diş kumru erkek kumru ile ilgilenirse iki kumruda yere iner. Erkek kumrular yerde kuyruğunu dikerek dişi kumrulara kur dansı yaparlar.  Üreme döneminde dişi kumruya kalsiyum verilmelidir.  Minyatür Kumrular çoğunlukla 2 yumurta yaparlar. Kuluçkaya sabahları erkek kumru geceleri ise dişi kumru nöbetleşe yatarlar. Yumurtalar yaklaşık 11 ya da 15 gün içerisinde kırılır. Yavruları erkek ve dişi birlikte besler. Yavruların 10 gün içerisinde tamamen tüyleri çıkar. Eğer beslediğiniz kumru kuluçkaya yatmıyor ise kuluçka makinası yardımı ile minyatür kumru yavrusu elde edebilirsiniz. Kuluçka makinası uygun şartlarda ısı, nem, havlandırılma sağlanırsa sağlıklı yumurtalar alabilirsiniz. Minyatür kumrular çok sıcak ve çok soğuk olan ortamlarda yaşayamazlar. Minyatür kumruları kuluçka makinası ‘na koyarken uygun ısı, nem ve havalandırma çok önemli bir detaydır. Minyatür kumrular için uygun şartlar ve hijyen gerekli ölçüde sağlanırsa kuluçka makinası yumurta verimliliği iyi olacaktır.

Share:

1 Comment

  1. teoman 13 Nisan 2015 Reply

    Bu kuşlar çok güzel. Bende besliyorum

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X