Muhabbet Kuşu Yetiştiriciliği

Muhabbet-Kuşu-kuluçka makinası
Muhabbet-Kuşu-kuluçka makinası

Avustralya kökenli olan ve papağan türleri içerisinde yer alan Muhabbet Kuşu, 5 milyondan beri varlıklarını sürdürmektedir. Evcil kanatlı grubuna giren bu kuşlar narin olmakla beraber ilgilenildiği takdirde ilgilenen kişiye çok hızlı bir şekilde alışır ve uyum sağlar. Küçük ve sempatik bir kuş olan Muhabbet kuşu, doğal ortamlarında yoğunlukla tohum ile beslenmektedir. Fakat ev ortamında kabuklu kabuksuz yemi ile besleyebilir; ayrıca yeşillik ve meyve de verebilirsiniz. Ev içerisinde yaşadığı yer ortalama bir sıcaklıkta olmalı aşırı soğuk ya da sıcak da barındırılmamalıdır. Eve ve size tam uyum sağlamadan kafesinden dışarı çıkartmamanız sizin için çok daha doğru olacaktır. Bu kuşlar genellikle canlı renklere sahiptir.   Sarı, mavi ve yeşil gibi renklere sahip olan bu kuş türü, sesleri taklit etme özelliğine sahiptir.

Muhabbet Kuşu Türleri

Bilinen 6 adet türü vardır. Bunlar: Pakistan, Yerli, Hollanda, İngiliz, Çekoslovak ve Jumbo diye adlandırılan türlerdir. Kısaca bu türlerden bahsetmek gerekirse Pakistan türü serçe boyutunda olup kendini en hızlı belli eden türlerden biridir. Yerli olarak adlandırılan tür ülkemizdeki en yaygın tür olmakla beraber Avustralya’daki muhabbet kuşu ile hemen hemen aynı ebattadır. Çekoslovak türünün diğer muhabbet kuşu türlerine göre kuyruk ile kanat tüyleri oldukça uzundur. Hollanda türünün göğüsleri daha iridir. İngiliz türü büyük benekli ve iri başlıdır. Jumbo ise tüm türler arasında en iri olma özelliği taşımaktadır. Cinsiyetlerini ayırmak için gagalarına bakılır. Gaganın üzeri mavi renkte ise erkek, açık renkli beyaz veya gri renkli ise dişidir. Yavrularda bu renk ayrımı hemen oluşmamaktadır.

Çiftleşme

Dişi ve erkek muhabbet kuşunu üretim kafesine yerleştirdikten sonra birbirleriyle anlaşıp anlaşmadıklarına bakmalısınız. Eğer gagalama vb. sert hareketler yoksa çifti çok rahatsız etmeden gözlemlemelisiniz. Çift günde birkaç defa ve birkaç gün boyunca çiftleştikten sonra dişi vaktinin büyük çoğunluğunu yuvalıkta geçirir ve erkek de hemen yuvalığın bitişiğinde nöbet bekler. Çiftleştikten aşağı yukarı 10 gün sonra yuvalığın içinde yumurtaları görmeye başlayabilirsiniz. Çiftleşme dişi yumurtlamayı bitirene kadar her gün devam eder. Dişi ilk yumurta geldikten sonra her 2 günde bir yumurtlar. Yumurta sayısı genellikle 1 ila 8 arasında olur. Dişi genellikle yumurtaların üzerinde kuluçkaya yatar. Kuluçkaya yatma noktasında bazen dişiden beklenilen verimi alamayabilirsiniz. Yumurtaların zayii olmaması için kuluçka makinesi kullanmamanız daha mantıklı olabilir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.