Ördek Yetiştiriciliği (1)

Ördek yetiştiriciliği oldukça popülerdir ve kesinlikle karlı bir iştir. Dünyanın her yerinde ördekler vardır. Evcil ördek ırklarından sayısız et ve yumurta alınır. Evcil ördeklerin hepsi yabani kuşlardan gelir. Bu yabani kuşlar bütün dünyayı dolaşırlar ve evcilleştirilebilenler gıda olarak kullanılır.

DÖLLENMEMİŞ YUMURTA BIRAKIRLAR

Su olmayan bir ortamda da binlerce ördek yetiştirebilirsiniz. Tavukları veya diğer kümes kuşlarını da aynı şekilde yetiştirebilirsiniz. Su olmayan ortamlarda yetiştirilen ördekler döllenmemiş yumurta bırakır. Yani yumurtalardan ördek yavrusu çıkmaz. Ördeklerden yumurta almak istiyorsanız erkek ördeklerin ve suyun olması gerekir. Susuz ortamda kolayca ördek yetiştirebilirsiniz ancak çoğalma veya çiftleşme için suyun olması şarttır.

ÖRDEK YETİŞTİRİCİLİĞİNİN AVANTAJLARI

Ördek yetiştiriciliğine başlamanın sayısız avantajı vardır. Et ve yumurta üretiminde tavuklardan sonra gelirler. Ördekleri hem ticari amaçlı hem de küçük ölçekli et veya yumurta üretimi için yetiştirebilirsiniz. Hatta evinizin arka bahçesinde diğer kuşlar veya hayvanlarla birlikte bile yetiştirebilirsiniz. Ördek yetiştiriciliğinin avantajlarından bazılarını öğrenmek istiyorsanız lütfen okumaya devam edin.

HER SABAH TAZE YUMURTA İMKÂNI

Ördekler pahalı olmayan, basit ve gösterişsiz yerlerde kalabilir. Ördek yetiştiriciliğini ticari olarak yapacaksanız barınak maliyetleriniz oldukça düşük olacaktır. Ördekler cesur kuşlardır ve fazla bakım gerektirmezler. Her türlü çevresel şarta kolaylıkla adapte olabilirler. Yumurtalarını gece veya gündüz bırakırlar. Yani her sabah taze yumurta toplayabilirsiniz. Ve günün geri kalan kısmında diğer işlerinizi halledebilirsiniz çünkü ördeklerin bakımı için fazla zaman ayırmanıza gerek yoktur.

ÖRDEK YAVRULARI HIZLI BÜYÜR

Ördek yetiştiriciliği için büyük bir alana ihtiyaç yoktur. Ördeklerin kuluçka dönemi kısa sürer ve ördek yavruları hızlı büyür. Ördek yavrularının hızlı bir şekilde büyümeleri istiyorsanız 5 gün ve 7 gün arası suni sıcaklık verebilirsiniz. Soğuk aylarda bu süre biraz uzayacaktır. Ördekler yaygın kuş hastalıklarına karşı oldukça dirençlidir.

TÜKETİM İLGİSİ DOĞAL EĞİLİMLİDİR

Ördekleri farklı yemlerle besleyebilirsiniz. Ördek yemlerinde buğday, mısır, pirinç, meyveler ve diğer düşük maliyetli ve kolay bulanabilen gıdalar bulunur. Aynı zamanda doğal eğilimli olan su bitkileri, yosun, yeşil bakliyat, mantar, solucanlar, sümüklü böcek, kurtçuk ve çeşitli böcekleri de tüketen ördekler yem maliyetlerinizin doğrudan düşmesine yardımcı olur. Ördekleri bahçenizdeki elma kurtlarından veya bazı zararlı böcek türlerinden kurtulmak için de kullanabilirsiniz.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.