Ördek Yetiştiriciliği (2)

Ördeklerin ölüm oranı düşüktür ve genellikle tavuklara göre daha uzun yaşarlar. Ancak yumurta üretiminde ördeklerin yumurtlama süresi tavuklara göre daha uzundur.

HER KESİME HİTAP EDEBİLİR

Ördek eti ve yumurtasına hem iç pazarda hem de uluslararası pazarda oldukça talep vardır. Ticari amaçlı işletilen ördek çiftlikleri iyi kazanç elde eder. Ancak ördek yetiştiriciliğinden yüksek karlar sağlayan başarılı çiftçiler de vardır. Ördek yetiştiriciliği işi istikrarlıdır. Eğitimli genç işsizler bu işi yapabilir ve kendi istihdam kaynaklarını yaratabilir.

KENDİNE HAS ÖZELLİKLERİ

Ördeklerin vücutları tamamen yağlı tüyle kaplıdır. Bu nedenle su doğrudan vücutlarına girmez. Ördeklerin derilerinin altındaki deri tabakası ıslanmalarını engeller. İşte bu nedenle saatlerce suyun içinde dursalar bile vücutları kuru kalır. Ördeklerin bir diğer dikkat çeken özelliği de ayaklarıdır. Ayaklarında üç parmak vardır ve derileri incedir. Bu özellik sayesinde ayaklarını kürek gibi kullanırlar. Parmaklarının sonunda tırnakları vardır. Ördeklerin bazı türleri bu tırnakları kendilerini savunmak için kullanır.

AKILLI VE İLGİNÇ HAYVANLARDIR

Ördeklerin gagası genellikle kırmızı veya turuncu olur ve oldukça kuvvetlidir. Gagaları sayesinde yosun, böcek, balık yumurtası ve sert salyangozları yerler. Gagalarıyla yakaladıkları her şeyi mideye indirirler. Tavuklar günün her saati yumurtlarken ördekler sabahları veya geceleri yumurtlar. Bu nedenle ördeklerin sabah dokuzdan önce barınaklarından çıkmalarına izin vermeyin. Ördekleri yakından gözlemlerseniz ne kadar akıllı ve ilginç hayvanlar olduklarını fark edersiniz.

ŞİMDİ BESLENME ZAMANI

Ördekler genellikle her türlü yemi yer. Ördeklerinizi tavuklar gibi besleyebilirsiniz. Ancak ördek yemine bazı katkı maddeleri eklemeniz gerekir. Bazı ördekler tavuklardan daha fazla yumurtladığı için yem konusunda dikkatli olmanız gerekir. Yemlerine gerekli besin maddelerini ekleyin. Küçük ölçekli veya evcil ördek çiftliklerindeki ördekler kepek, mutfak atığı ve salyangozlarla beslenebilir. Unutmayın ki ördekler çok yemek yer. Bu nedenle düzenli yumurta ve et üretimi için ördeklerinizi iyi dengelenmiş gıdalarla beslemeniz gerekir.

ÖRDEK ETİ VE YUMURTASI PAZARI

Ördek ürünlerini (et ve yumurta) pazarlamak oldukça kolaydır. Dünyadaki herkes ördek etini ve yumurtasını sever. Bazı yerlerde ördek eti ve yumurtası tavuk eti ve yumurtasına göre daha çok sevilir. Ördek yumurtaları tavuk yumurtalarına göre daha büyüktür. Bazı yerlerde ördek yumurtası ete göre daha popülerdir. Bununla birlikte ördek yumurtası ve etinin pazarlamasıyla ilgili herhangi bir sıkıntı yoktur.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.