Ördek Yetiştiriciliği (3)

Dünyanın farklı noktalarında yaşayan çeşitli birçok ördek türü vardır. Ancak her ırk ticari ördek yetiştiriciliği için uygun değildir. Bazı ırklar yumurta üretimi için uygundur ve bazıları da ticari et üretimi için uygundur.

ÖRDEK IRKLARI

Ördeklerin üretim türüne bağlı olarak genellikle üçe ayrılır; eti için yetiştirilen ördek ırkları, yumurtası için yetiştirilen ördek ırkları, hem et hem de yumurta için yetiştirilen ördek ırkları.

Etlik Ördek Irkları: Et üretimi için yetiştirilebilecek sayısız ördek ırkı vardır. Pekin, Ayleshbari, Moskof, Ruel Kagua ve İsveç ördeği et üretiminde kullanılan en popüler ördeklerdir. Erkek ördeklerin ağırlığı yaklaşık olarak 5 kiloyken dişi ördeklerin ağırlığı da yaklaşık 4 kilodur.

Yumurtalık Ördek Irkları: Indian Runner, en popüler yumurtalık ördek ırkıdır ve yumurta üretim kapasitesiyle bilinir. Indian Runner’ın üç türü vardır. Beyaz ve küllü Indian Runners en fazla yumurtlayandır. Khaki Campbell türü de yüksek yumurta üretimi için popüler olanlar arasındadır.

Hem Etlik Hem Yumurtalık Ördek Irkları: Khaki Campbell ördekleri hem et hem yumurta üretimi için oldukça uygundur. Indian Runner ve Ruel Kagua melezlemesidir. Indian Runners yumurta üretimiyle meşhurdur ve aynı zamanda et üretimi içinde sıklıkla yetiştirilir.

ÖRDEK EVİ YAPMAK OLDUKÇA BASİTTİR

Ördek yetiştirmenin en iyi avantajlarından biri barınmalarının kolay olmasıdır. Ördek evi yapmak oldukça basittir. Ördekleri alçak, yüksek, kuru, ıslak ve diğer her türlü yerde barındırabilirsiniz. Ördekler ıslak ve sulu yerlerde yaşamayı sever. Büyük bir meyve sepeti, tahta veya yağ bidonu kullanarak ördekleriniz için uygun bir yer yapabilirsiniz. Giriş ve çıkış için mutlaka bir kapı yapın. Kapının yeterli yükseklikte olmasına dikkat edin çünkü ördekler içeri girdikten sonra kafalarını uzatırlar.

ÖRDEKLER İŞÇİ  GÜVENLİĞİ DÜŞÜNMEK ZORUNDASINIZ

Barınma yerinin iyi havalandırılması gerekir ve temiz hava akışının sağlanması gerekir. Ördeklerin güvenliğini düşünmek zorundasınız. Ördeklerinizi yırtıcı ve zararlı bütün hayvan veya böcek türlerinden özellikle de tilki ve köpeklerden korumalısınız. Ördekleri tavuklar gibi beton bir zeminde tutacaksanız ferin bir kumluk yapmanız gerekir. Ördekler bu sistemde zeminin üstüne yumurtlar.

 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.