Ördek Yetiştiriciliği

ördek kuluçka makinası
ördek kuluçka makinası

Ördek yetiştiriciliği popüler ve karlı olan bir iştir. Kuluçka makinası yardımı ile üretimi Dünyanın her yerinde yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Evcil olan ördek ırklarından sayısız et ve yumurta alınabilir. Ördeklerin çoğunun sulak ortamlarda yaşayan canlılar olduğunu söyleyebiliriz. İnsanların çoğu ördeklerin su olmadan yaşayamayacağını düşünür ama su olmayan bir yerde de binlerce ördek yetiştirilebilir. Tavuk ve diğer kümes kuşlarını da bu şekilde yetiştirebilirsiniz. Bilmesiniz ki su olmayan yerde yetiştirilen ördekler döllenmemiş yumurta bırakacaktır. Yani yumurtalardan ördek yavrusu çıkmaz. Ördeklerden eğer yumurta almak istiyorsanız erkek ördeklerin ve suyun içinde mutlaka olması gereklidir. Susuz olan bir yerde de kolayca ördek yetiştirilebilir. Yalnız ördeklerin çoğalma veya çiftleşmesi için suyun olması gereklidir. Kuluçka makinası  yardımı ile de üretimi yapılabilmektedir.

BARINMA ŞARTTLARI

Ördek yetiştirmenin sizin için en iyi avantajlarından biri barınma olaylarının kolay olmasıdır. Ördekler için ev yapmak çok kolaydır. Ördekler alçak, yüksek, kuru, ıslak ve her türlü yerde barınabilirler. Ördekler ıslak ve sulu yerlerde yaşamayı çok severler. Tahta ve yağ bidonu kullanarak ördekler için uygun bir yaşam alanı yapabilirsiniz. Ördeklerin giriş ve çıkış için mutlaka bir kapı yapın. Kapının yeterli yükseklikte olması gerekir. Ördekler içeri girince mutlaka kafalarını uzatırlar. O yüzden ördekler için yapılan barınma yerinin iyi havalandırılması şarttır ve temiz hava akışının iyi şekilde sağlanması gereklidir. Ördeklerin güvenliğini sağlamak gereklidir. Ördekleri yırtıcı ve zararlı bütün hayvan veya böceklerden en önemlisi de tilkilerden korumak gerekir. Ördekler tavuklar gibi beton bir zeminde tutmak ferin bir kumluk yapmanız iyi olacaktır. Ördekler bu sistemde yapılan zeminin üstüne yumurtlar.

ÜREME

Ördekler için suya mutlaka ihtiyaç olacaktır. Ördekler su olmadan asla çiftleşmez. Bir erkek ördek 10 dişi ördeğin üremesi için yeterli olacaktır. Yavru ördekler çabuk geliştiği için kısa zamanda yumurtlamaya başlamaktır. Her yumurta 50 veya 60 gram ağırlığındadır. Doğum sonrası ve ilk hafta süresinde olan yavru ördekleri mutlaka sudan uzak tutmak gerekir. Ördek yavruları suyu girdiklerinde üşüyebilirler. Ördeklerin kuluçka süresi yaklaşık 28veye 29 gün olur. Kuluçka döneminde yumurtalara ara sıra ( haftada iki veya üç kere ) su serpmek faydalı olacaktır. Kuluçka makinası için hem elektronik hem de dizel kuluçka makinası kullanabilirsiniz.  Çiftçilerin geneli dişi ördekleri tercih etmektedir.

YUMURTALARIN SAKLANMASI

Yumurtaları iyi bir biçimde ş saklamanız gereklidir. Yumurtaların depolanması için buzdolabı kullanılabilir. Yumurtalar için kireç suyu ve aktinyum kullan anılabilir.

CİNSİYET BELİRLENMESİ

Yeni doğan ördek yavrularının cinsiyetini öğrenmek çokta zor değildir. Yavru ördeğin kuyruğunu kaldırıp ve popsuna baskı yapmanız ördeklerin cinsiyetini öğrenmenize yardımcı olur. Diken gibi bir penis görürseniz o ördek erkektir. Görmezseniz kesinlikle dişi ördektir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

3 Comments

  • Yunus Emre Yetiş

    Efendim diyelimki köy yerinde ördek çiftliği kurdum peki o kadar ördeği kime pazarlayacağım örneğin 10000 adet yardımcı olursanız simdi sevinirim bu iş için çok hevesliyim ama pazarlama sorunu var …

  • Hakan KAYAASLAN

    KAÇ ÖRDEK İÇİN NEKADAR ALANA İHTİYAÇ VARDIR?
    VE KAPALI ALAN MALİYETİ NE KADAR DIR?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.