Osmanlı Saray Tavuğu (Sultan Tavuğu)Özellikleri

sultan kuluçka makinası
sultan kuluçka makinası

Sultan tavuğunun orta boy ve minyatür olan iki türü bulunur. Sultan tavuğu türü dünyada nadir olan bir süs tavuğudur. Genellikle beyaz renkte olurlar. Bu tavukların başlarının üzerinde tepeleri ve çenelerinin altında bulunan sakalları vardır. Bacak yapıları paçalı ve beş tırnakları vardır. Bu tavuk türü oldukça sakin ve yaşadığı yere rahat alışabilen bir tavuk türüdür. Yıllık 70 adet yumurtaları olur. Sultan tavukları genellikle süs tavuğu olarak yetiştiriliyor. Sultan tavukları Batı ülkelerinde yapılan süs tavuğu müsabakalarında mutlaka yerini alır.
 Sultan Tavuğu Tarihçesi
Sultan tavukları Güney Avrupa ülkelerinde ortaya çıkmıştır. Fakat Osmanlılar da sultan tavuğunu çok beğenmiştir.  Çoğunlukla sultan tavuğuna padişahlar saray bahçelerinde süs tavuğu alarak bakarlardı. Bu tavuğa sultan tavuğu denilmesinin nedeni başlarının üzerinde tepe bulunması ve bu tepenin padişahların başındaki kavuğa benzemesidir. Sultan tavuğunun 1874’te Amerikan Kümes Hayvanları Birliği’nin kusursuzluk standartlarına kabulü resmi olarak geçmiştir. Erkekleri yaklaşık 2 kg, dişileri ise 1,5kg ağırlığındadır.

 

Sultan Tavuğu Yumurta Ve Kuluçka Özellikleri;
Yaklaşık olarak yılda 70 adet küçük beyaz yumurta yaparlar. Bu türün gurk olduğu çok az görülür.

Davranışları ve bakımı;
Sakin mizaçlı tavuklardır.  Kapalı ortamlarda yetiştirilebilirler. Sultan tavuklarının barındığı yerin kuru ve temiz olması önemlidir. Bunu nedeni ise sultan tavuklarını pislenmeye müsait olan uzun tüylerinin olmasıdır. Bu tavuk türünün ayak tüyleri de çok uzundur.

 

Kuluçka makinası ‘nda türü nadir görülen sultan tavuklarını yetiştirebilirsiniz.  Üretimi çok özen isteyen ve yaygın olmayan sultan tavuğunun kuluçka makinası sayesinde üretimi kolay olacaktır. Fakat kuluçka makinası ‘nda ki hava koşulları ve yetiştirileceği ortam çok önemlidir. Sultan tavukların kuluçka makinası ‘nda üretimi fazla olmasa da yapılmaktadır. Sizde bu türü nadir bulunan ve Osmanlı saray bahçelerini güzellikleri ile süsleyen bu güzel süs tavuk türünü kuluçka makinası ile ve uygun olan ısı, nem ve havalandırma ile rahatlıkla üretebilirsiniz.

 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.