Pado Yetiştiriciliği

pado kuluçka makinası
pado kuluçka makinası

Kesin olmamakla beraber ilk Padoların 1475 yılında Kuzey Hollanda’nın Kennerland Bölgesi’nde yetiştirildiği bilinmektedir. Bu ırk Amerikan standartları tarafından 1784’te ayrı bir cins olarak kabul edilmiş ve literatüre geçmiştir. Ülkemizde Fizan adıyla da bilinmektedir. Kimi kaynaklar padoların renklerine göre türlerini belirler. Bu türler Beyaz Tepeli Siyah, Siyah, Sarı, Gri, Altın ve Gümüş’tür. Yine dış özelliklerine bakarak sakallı veya sakalsız tipleri olduğunu söyleyebiliriz. Gözlerini kapatan tepe tüyleri bu kanatlının bu kadar dikkat çekmesini sağlamıştır. Ayrıca günümüzde bu kadar popüler bir süs tavuğu olmasında bu tüylerinin çok etkisi vardır. Padoların iri olanlarında sakal varken cüce olarak nitelendirilenlerde sakal bulunmamaktadır.

Erkek Fizan’ın ortalama ağırlığı 2 kilo 500 gram ile 2 kilo 700 gram arasında değişirken, dişilerin kilosu 2 kilo 100 gram ile 2 kilo 300 gram arasında değişmektedir. Literatürler padoların üreme alt sınırını 6 aylıktan itibaren olarak belirtmişlerdir. Bu süs tavuğu türünün olumlu özelliklerinden biri de uygun ısı ve ışık sağlandığı takdirde yıl boyunca yumurta vermeyi sürdürüyor olmalarıdır. Yılda ortalama 130 ile 180 adet arasında yumurta veren padoların yumurtaları beyaz olur. Ortalama kuluçka süreleri 20 ila 21 gün arasındadır. Dişi padolar ruh hallerine göre yumurtaların üzerine yatabileceği gibi bazı dönemlerde bu görevlerini yerine getirmedikleri görülmüştür. Bu noktada dişileri kuluçka döneminde iyi gözlemlemek ve gerekli tedbirleri almak en mantıklı çözüm olabileceği gibi hiç riske girmeden düzgün şekildeki yumurtaları toplayarak kuluçka makinesine alabilirsiniz.

Civciv ve yarka döneminde etlik piliç yemi ile besleyebilir. İlerleyen zaman diliminde yumurta yemi ve taneli diye adlandırılan darı, yulaf ve buğday gibi yemlere geçmelisiniz.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.