Pekin Ördeği Kuluçka Makinası

hedef-56-kuluçka-makinesi
hedef-56-kuluçka-makinesi

Pekin Ördeği Kuluçka Makinesi Süresi, Ördeklerin farklı cinsten oluşan aile sayıları oldukça fazladır. Bizim ülkemizde bulunan ördekler ( sarı ördek, beyaz ördek, siyah/beyaz ördek) ise evcil olarak kullanım amaçlı üretilmiş melez ördeklerdir. Bizim ülkemizdeki ördeklerin belirli bir cinsi veya türü yoktur. Bu evcillik için üretilen ördekler eti için üretilen ördekler, yumurtası için üretilen ördekler ve hem yumurtası hem de eti için üretilen ördekler olmak üzere üçe ayrılır.

Etlik ördeklerde,Ruel kagua ırkı ördekler başta gelir. Sağlıklı erkek ördeklerin ağırlığı yaklaşık olarak 5 kiloyken, sağlıklı dişi ördeklerin ağırlıkları yaklaşık olarak 4 kilo civarıdır. Yumurtalık ördeklerde, Indian runner ırkı ördekler dünya sıralamasında başta gelirler.
Hem etlik hem yumurtalık ördeklerde, Khaki camobell isimli ırka ait ördekler bu iş için çok uygundur. Bu ırk Imdian runner ırkının ve Ruel kagua ırkının melezi olarak kabul edilir. Bu iş için üretilirler.
Sağlıklı bir dişi ördek dört veya beş aylıkken yumurtlayabilir. On dişi ördeğin üremesi için bir erkek ördek yeterlidir. Yumurtaların her biri 50-60 gram ağırlığındadır. Pekin ördeği kuluçka makinesi süresi 28-29 gündür. Kuluçka sırasında  tam otomatik profesyonel kuluçka makinelerini kullanabilirsiniz. Bu makineyi kullandığınız takdirde yumurtalara iki veya üç haftaya bir su serpmeniz gerekir.
Su, ördekler için çok önemli bir unsurdur. Ördekler ulaşımda en kolay suyu kullanabilirler. Ayak parmaklarının arasındaki perdeli yapı sayesinde suda hiç zorlanmadan yüzerler. Karada ise iki yana sallanarak zorlukla yüzerler. Su ördeklerin beslenmesi için de çok önemlidir. Ördekler yassı gagalarının kenarlarındaki dişleri kullanarak ağızlarına aldıkları çamurlu suyu süzüp gagalarında kalan böcek ve solucanları yutarak beslenirler. Ördekler dünyanın en zararsız hayvanlarıdır karadaki yırtıcılardan korunmak için de suya girerler. Ördekler su olmadan üreyemezler bir erkek ördeğin üremek için kesinlikle suya ihtiyacı vardır. Aynı şekilde ördeklerin kuluçkadayken de suya ihtiyaçları vardır. Bir ördek kuluçkadayken, o ördeğin 28 gün sonunda sağlıklı bir şekilde yumurtadan çıkabilmesi için asla tamamen kurumaması gerekir.
Türkiye’ye 1984 yılında, Çin’den getirilmiştir. Bundan 100 yıl önce, Amerika’ya da götürülmüştü. Orada çok yetiştiriliyor, eti de çok seviliyor. İngiltere bu ırkı geliştirdi, şimdi bütün dünyaya satıyor. Ülkemizde yetiştirilen pekin ördekleri tüy tipi pekin ördekleridir. Yumurta verimi yüksektir. Yılda 150-200 yumurta alınabiliyor. Karaciğeri, tüyleri ve gübresi ayrıca gelir getiriyor. Tüyleri kremsi beyaz, gaga ve ayakları portakal rengidir. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklı. Tavukları kitle halinde öldüren hastalıklar, bu ördeklerde görülmüyor.

[su_button url=”http://kuluckamakineleri.com/urun-kategori/hobi-kulucka-makineleri/” style=”flat” background=”#2d45ef” color=”#ffffff” icon=”icon: arrow-circle-right”]Kuluçka Makineleri ni İncelemek ve Satın Almak İçin Buraya Tıklayın[/su_button]

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.