pekin ördeği kuluçka makinası
istanbul-kuluçka-makinası
istanbul-kuluçka-makinası

Pekin ördeği Türkiye ‘ye 1984 yılında, Çin’den getirilmiştir.  Pekin ördeği Amerika’ da fazla sayıda yetiştiriliyor ve eti çok tüketiliyor. Bu türünün gelişimini İngiltere yapmıştır.

Türkiye ‘de yetiştirilen pekin ördekleri genellikle tüy tipi olan pekin ördekleridir.

 Pekin ördeklerinin yumurta verimi fazladır. Senede 150 ve ya 200 yumurta yapıyorlar.

 Pekin ördeklerinin karaciğeri, tüyleri ve gübresi yetiştirenlere ayrı gelir sağlıyor.

Tüyleri kremsi beyaz, gaga ve ayakları turuncu renkte olur.

 Pekin ördeklerinin hastalıklara dirençlidir. pekin ördeği kuluçka makinası

Pekin ördeği yumurta verimi 40 haftadır. Bu süre içinde de yaklaşık olarak 200 yumurta alınabilir. Yumurta verimlilikleri oldukça yüksektir.Pekin ördekleri kuluçkaya yatmayı sevmez. Yumurtalarından civciv almak için istiyorsanız üretimi için kuluçka makinası kullanmak gerekir. Kuluçkadan fazla verim almak istiyorsanız kuluçka makinası ‘na konan yumurtaların döllü olması şarttır. Bunun için her 4 dişi ördeğe 1 erkek ördek olmalıdır. Ördekleri folluğa yumurtlamaya alıştırması önemlidir. Bunun içinde folluklara planya talaşı konulması gerklidir. Pekin ördekleri sabaha karşı yumurtlar. Yumurtalar sabah toplanmalı, uygun şartlarda muhafaza edilmelidir.  Yumurtalar 8 günü doldurmadan kuluçka makinası ‘na konulmalıdır. Kuluçka makin ası ’nın içinde yumurtalar yerleştirilmeden önce mikroptan arınmalı ve kuluçkaya pis ve biçimsiz olan yumurtalar kuluçka makinası ‘na yerleştirilmemelidir. Pekin ördeği yumurtaları ilk 24 gün gelişim yerinde tutulur ve sonra çıkış bölmesine alınmalıdır.

Bakım v Besleme pekin ördeği kuluçka makinası

  Civcivler pekin ördeği kuluçka makinası

Yumurtadan çıkan civcivler ana makinaya alınır. İlk 3 ve5 gün içinde civcivlere burun ve göz karma damla aşısı yapılmalıdır. Civcivlerin içtikleri sulara vitamin eklenmedir.3hafta sonunda ördek yavruları suyu bırakılabilirler.

Palazlar

Damızlık olanlar 4 haftadan sonra 6 ay kadar % 15 proteinli olan Pekin ördeği geliştirme yemi verilir. Ördekler büyüyüp 5 aylık olunca, büyüklüğüne, göğüs genişliği ve bacakları kontrol edilmelidir. Sağlıklı olan ördekler damızlık için ayrılır. Damızlık ayrımı 3- 5 dişi ördeğe 1 erkek ördek olmalıdır.

Yetiştiriciliği;

Pekin ördeklerinin tüyleri hafif ve çok kullanışlıdır. Tüyleri yastık, yorgan ve giyimindesıkça kullanılır. Tek Pekin ördeğinden yaklaşık 100 gram temiz tüy alınabilir. Pekin ördeklerinin gübresi de oldukça işe yarar.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X