Pekin Ördeği kuluçka

ördek-kuluçka-makinası
ördek-kuluçka-makinası

Pekin Ördeğinin Üretimi

Pekin ördeklerinin Yumurta verimi hemen hemen  40 hafta sürer. Bu sürede 200′ e yakın yumurta verebilirler. Yani yumurta verimi oldukça  yüksek verimli hayvanlardır. Bu nedenle kuluçkaya yatmayı pek sevmezler. Yumurtalarından civciv almak için ördek, hindi, tavuk gibi kanatlıların altına yumurtaları konarak kuluçkaya yatırılır genelde. Kanatlı türüne göre içgüdüsel olarak kuluçkaya yatma dönemleri süreleri değişmektedir bunlar Ördekler 10-12, tavuklar 7-8, hindiler 20-22 Pekin ördeği yumurtasına kuluçkaya yatabilirler.

Eğer çok sayıda üretim yapılıyorsa, elbette kuluçka makinesi kullanmak gerekir.

Kuluçkadan yüksek verim almak için, yumurtaların döllü olması gerekir. Bu amaçla her 4 dişi ördeğe 1 erkek ördek olması gerekmektedir.

Ördekleri folluğa yumurtlamaya alıştırmalıdır.bunun için Follukların tabanına planya talaşı veya benzeri altlık konur.

Sabaha karşı yumurtlarlar. Ve bu Yumurtalar sabah toplanmalı, en uygun ortamda bekletilmelidir. 8 günü geçirmeden de kuluçka makinesine koymalıdır. Tabii, önce temizleyerek  mikroptan arındırılmalıdır. Kirli ve şekilsiz olanlar kuluçkaya koymamalısınız.

Pekin ördeği yumurtaları ilk 24 gün gelişim bölmesinde tutulur, sonra çıkış bölmesine alınır.

28′ inci günde civciv çıkışı başlar.

Bakım ve Besleme

Civcivler

Yumurtadan çıkan civcivler ana makinesine alınır veya yerde bakılır. İlk 3-5 gün içinde burun-göz karma damla aşısı yapılır. Sularına vitamin ve antibiyotik eklenir.

Üç hafta özel olarak bakılan hayvanlar, artık suya salınıp, yüzmeye alıştırılabilirler.

İlk 4 haftada yüzde 20 proteinli Pekin ördeği yemi ile beslenmelidir.

Palazlar

Damızlık olanlara 4′ üncü haftadan sonra 6 ay kadar yüzde 15 proteinli Pekin ördeği geliştirme yemi verilir. Hayvanlar 5 aylık olunca, iriliğine, göğüs genişliğine, bacaklarının sağlamlığına bakılır. İyi olanlar damızlığa ayrılır. 3-5 dişi için 1 erkek ayrılmalıdır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.