Pekin Ördeği Yetiştiriciliği (2)

BAKIM VE BESLEME

CİVCİVLER

Yumurtadan çıkan civcivler ana makinesine alınır veya yerde bakılır. İlk 3-5 gün içinde burun-göz karma damla aşısı yapılır. Sularına vitamin ve antibiyotik eklenir. Üç hafta özel olarak bakılan hayvanlar, artık suya salınıp, yüzmeye alıştırılabilirler. İlk 4 haftada yüzde 20 proteinli Pekin ördeği yemi ile beslenmelidir.

PALAZLAR

Damızlık olanlara 4’ üncü haftadan sonra 6 ay kadar yüzde 15 proteinli Pekin ördeği geliştirme yemi verilir. Hayvanlar 5 aylık olunca, iriliğine, göğüs genişliğine, bacaklarının sağlamlığına bakılır ve iyi olanlar damızlığa ayrılır. 3-5 dişi için 1 erkek ayrılmalıdır.

ANAÇLAR

Dişiler 5-6 aylık olanca yumurtlamaya başlar. Yumurtlama başlayınca ilk gün % 75 palaz geliştirme yemi, % 25 yumurta yemi verilir. İkinci gün yarı yarıya verilir, üçüncü gün % 25 palaz geliştirme yemi, % 75 yumurta yemi verilir. Dördüncü gün artık tamamen yumurta yemine geçilir. Yumurta yemleri % 15-17 proteinli olmalıdır. Folluklar 40 x 50 x 40 cm ölçülerinde olmalıdır. Her 4-5 ördeğe bir folluk bulunmalı, diplerine talaş gibi bir altlık konmalıdır. Böylece yumurtalar kırılmaz ve temiz kalır.

ELDE EDİLEN ÜRÜNLER

Pekin ördeği eti, yumurtası, karaciğeri, tüyleri ve gübresi için yetiştirilir. Eti ve yumurtası lezzetlidir. Pekin ördeğinin tüyleri hafif ve yumuşaktır. Mont, kaban, döşek, yorgan, yastık yapımında kullanılır. Bir Pekin ördeğinden 100 gr temiz tüy alınır. Gübresinde toprağa yararlı maddeler vardır. Havuz suyu sulama suyu olarak kullanılması bitkilere çok yararlıdır. Aynı zamanda ördek havuzlarındaki gübre ile aynalı sazan yetiştiriciliği yapılması çok karlı olmaktadır.

YILDA 200 YUMURTA VERİYOR

Evcil ördek türlerinden olan Pekin Ördeği, Çin kökenli olup Pekin ya da Mandarin lehçesinden (Çince’nin en çok konuşulan lehçesidir) adını almıştır. Pekin (Peking diye de bilinir) aynı zamanda Çin’in kuzeyinde yer alan metropol bir şehirdir ki adının buradan geldiği de söylenmektedir. Yılda yaklaşık 200 yumurta veren bu pekin ördek cinsinin karaciğeri, gübresi ve tüyleri de gelir kaynağıdır. Tüyleri kreme kaçan beyaz renkte, gaga ve ayakları portakal renginde olan Pekin Ördekleri, hastalıklara karşı oldukça dayanıklıyken tavukları kitle halinde öldüren hastalıklar bu ördeklerde görülmemektedir. Bu ördekler zorla beslenip büyütülürken (huniyle), hareket edip sertleşmesin diye dar bir kümeste büyütülmektedir.

SARAYLARIN SOFRALARININ GÖZDESİ

Pekin Ördeği, Çin yemek kültüründe çok önemli bir yere sahipken 1984 yılından itibaren Türkiye’de de bu ördek yetiştirilmeye başlanmıştır. Öncesinde Amerika’da bulunmuş olan bu ördekler, İngiltere gelişip dünyaya satılmıştır. 1330’da Çin hükümdarlığında ana yemek olan Pekin Ördeği, 1416 yılında özel pişirme teknikleriyle kendi servisinin yapıldığı ilk restoranını açmıştır. Bu kültür orada fazlasıyla yaygınlaşmış, restoranlar çoğalmış ve müşterilerine yemekleri bittikten sonra ördeğin kimlik kartını da vererek işin profesyonelliğini kanıtlamışlardır. Özel pişirme teknikleri ve üç aşamalı servisinden dolayı yüksek fiyatlı bir yemek olan Pekin Ördeği, çok uzun süre sadece saraylarda servis edilmiştir.

 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.