Pekin Ördeği Yetiştiriciliği
2016-kuluçka-makinesi
2016-kuluçka-makinesi

Pekin Ördeği Yetiştiriciliği kuluçka makinesi

Tüm dünyaya yayılmış bir kanatlı türü olan pekin ördeği ülkemize ilk kez 1980’li yıllarda Çin’den gelmiştir. İngiltere ve Amerika’daki üretim miktarı bugün Çin ile yarışacak boyuttadır. Eti, tüyleri ve gübresi başta olmak üzere pekin ördeği her türlü kullanıma uygundur. O nedenle kanatlı hayvan ticareti yapanların ya da yapmak isteyenlerin tercih ettikleri bir canlıdır.

Özellikleri

Tüyleri kremsi beyaz, gaga ve ayakları portakal rengidir. Pekin ördeğinin karaciğeri, tüyleri ve gübresi ayrıca gelir getirir. Hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdır. Zamanın da tüm dünyayı ve ülkemizi saran kuş gribi rahatsızlıklardan etkilenmediği kaynaklarca belirtiliyor. Yumurta verimi oldukça yüksek olan pekin ördekleri          bir yılda 150 ile 200 yumurtaya kadar ulaşabiliyor. Ergin bir pekin ördeğinden 100 gram tüy alınır. Tüyleri hafif olduğu için yastık, yorgan, yatak yapımında ve spor giyiminde kullanılır. Gübresinin içinde toprağa gerekli olan birçok madde vardır. Havuzdaki gübreyi balık yetiştirmek için kullanabileceğiniz gibi gübre ile karışmış havuz suyunu sebze sulamasında kullanmanızda sizin için çok yararlı olur.

Nasıl Üretilir?

Yüksek bir verime sahipler. Ortalama 40 haftada 200’e yakın yumurta verirler. Bu nedenle de kuluçkaya yatmayı sevmezler. Eğer küçük çaplı bir üretim yapıyorsanız tavuklar 7-8, hindiler 20-22 ve ördekler10-12 yumurtaya kuluçkaya yatırılabilir. Ama siz ticari bir amaç güdüyorsanız ya da işinizi sağlama almak istiyorsanız kuluçka makinesi kullanmanız sizin için en doğrusu olacaktır. Her iki kuluçkalama yönteminden de verim almak istiyorsanız yumurtaların döllenip, döllenmediğine dikkat etmelisiniz. Bunu başarabilmek için 4 dişiye 1 erkek ördek kullanmalısınız.

Pekin ördekleri sabaha karşı yumurtlar. Yumurtaların toplanması için en doğru zaman sabahtır. 8 gün içerisinde yumurtaları kuluçka makinesine konulmalıdır. Kuluçkaya koyduğunuz yumurtalarda dikkat etmeniz gereken şeyler yumurtaları mikroplarından arındırarak makinelere koymak ve kirli ve şekilsiz olanları kuluçkaya koymamak. Kuluçkadaki pekin ördeği yumurtalarını ilk 24 gün gelişim bölmesinde tuttuktan sonra çıkış bölmesine almalısınız. Genellikle 28. günde civciv çıkışı başlar.

Civciv Bakımı

Yumurtadan çıkan civcivlere yerde bakabileceğiniz gibi makineye de alabilirsiniz. İlk 3-5 gün içinde burun-göz karma damla aşısı yapıp, sularına vitamin ve antibiyotik eklemelisiniz. Üç haftanın sonunda artık daha rahat olabilir; civcivlerinizi suya bırakıp, yüzmeye alıştırabilirsiniz.

Havuzlarıyla İlgili…

Ördeklerin havuzda hem yüzdüğü hem gübresini bıraktığı hem de orada çiftleştiği düşünülürse, havuzun suyunun temiz tutulmasının ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Havuzu yıkamalı suyunu sık sık boşaltmalı ve badana etmelisiniz.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X