Saka Yetiştiriciliği
saka-kusu_kuluçka makinası
saka-kusu_kuluçka makinası

Ötüşü ile bilinen ve beğenilen saka kuşu, kafeslerde de beslenebilen, İspinozgillere ait serçeyi anımsatan bir kuştur. Ortalama 13 cm’dir. Oldukça güzel ve hoş bir görünüme sahiptir. Aslında bu kadar beğenilmesinde ötüşü çok etkili olmuştur. Ayrıca kanatlarının altında ki sarı tüyleriyle diğer kuşlarda rastlanmayan fiziksel bir görünüme sahiptir.

Doğal Yaşam Alanları

Orman kenarları ve ağaçlık yerlerde yuva yaparak yaşayan saka kuşları sürü halinde yaşamaktadır. Yuvasını yerden ortalama 6 metre yüksekliğe yapar. Gezici kuş türü olan saka kuşu kısa süreli olarak göç etmektedir. Daha sonrasında tekrar eski yerine geri dönmektedir. Ayrıca saka kuşunun farklı formlarda, desenlerde birçok türü de bulunmaktadır.

böcek, yeşillik, meyve ve çok çeşitli bitki tohumları yiyerek beslenirler. Özellikle devedikeni (kengel) tohumunu çok sever.  Sivri bir gagası vardır. Bu gaga ile deve dikeni tohumlarını çıkarabilir.

Saka Üretimi

Sakalar kuşhanelerde ya da büyük salma kafeslerde üretilebilir. Üreme zamanında kuşları çiftler halinde ayırmalısınız. Dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bu dönemde sakaları kurtlu/böcekli mamayla beslemeli ya da canlı yemi tedarik etmeniz gerekmektedir. Bununla beraber karınca yumurtalarını, meyve sineği larvasını, un kurtlarını mamalarına ekleyebilirsiniz. Sakalar gözden uzak, yüksek bir köşeye yerleştirilip saklanmış bir kanarya yuvasını üreme ortamında tercih ederler. Kuluçka döneminde dişi kuluçkaya yatarken erkek etrafa gözcülük eder ve yuvayı korur. Yine de ciddi bir üretim yapmak istiyorsanız yumurtaları kuluçka makinesine alabilir ve saka üretiminizi riske atmamış olursunuz. Bu dönemde sakalar protein haricinde çok daha fazla yeşil gıdaya ihtiyaç duyarlar. Örneğin salatalık, ıspanak, karahindiba, karalahana, brokoli gibi yiyecekler tüketmelerini sağlayabilirsiniz. Ayrıca havuç, kuş otu ve dal darı da tüketebilirler. Kuluçkadan sonra on üçüncü günde civcivler çıkmaya başlar. Yumurtadan çıktıktan sonra ortalama on dördüncü günde civcivler tüylenmeye başlar.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X