Salma Tavukçuluk

pado kuluçka makinası
pado kuluçka makinası

SALMA TAVUKÇULUK

Günümüzde insanların önceliği yediğimiz çoğu gıdalarda katkı maddesi olduğu için önceliğini organik ürünlere vermektedir.

Salma tavukçuluk sektörüne hayvanların bulundukları ortam önemlidir. Şöyle ki hayvanlar gürültüden ve stresten uzak olmalıdırlar. Havyanları sadece ticari bir araç olarak görmek güzel bir bakış açısı değildir. Stresten ve gürültüden uzak kalmak insanlara iyi geldiği kadar tavuklara da iyi gelmektedir.

Tavuklar bulunduğu arazide topraktan aldıkları besinlerle birlikte yem takviyesinin de önemi büyüktür. Tavuklar kapalı alanlarda barındırılmayı sevmeyen evcil veya çiftlik kuşlarıdır. Organik yetiştiriciliğin temeli de bu yüzden geniş ve temiz arazilere dayanır.

4-5 tavuğa 1 m2 yeterli olacaktır. Tavuklar ne kadar serbest alanda yetişirlerse iyi bakıldığı takdirde hem eti için hem de yumurtası için o kadar iyi olur.

Salma tavukçuluk sektöründe folluk, tünek, yemlik ve suluk gibi ihtiyaçları yetiştirici kendi imkanlarıyla da sağlayabilir. Folluk içi sepetler kasalar plastik kaplar bidon kova kullanılabilir hatta tandır kullananlar bile vardır. Sülük içinse genelde plastikler tercih edilir.

Tavuklar küçükbaş hayvan sınıfına girdiklerinden dolayı 60-70 tavuğa 1 yemlik ve 90-100 tavuğa bir suluk şeklinde kullanılabilir. Bu rakam suluk ve yemliklerin boyutlarına göre değişiklik gösterebilir.

Salma tavukçuluk sektörü organik olduğu için tercih edilirler.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.