Sülün Yetiştiriciliği

sulun01

Sülünler küçükbaşlı, uzun kuyruklu, uzun boyunlu bir kanatlı türüdür. Erkeklerde çoğu kuş da olduğu gibi tüyleri renkli ve parlak görünüşlüdür. Vücut uzunları 89 cm kadar, kuyruk uzunlukları 47 cm ve kanat açıklıkları 80 cm kadar çıkar. Ağrılıkları dişilerde 1250 gr erkeklerde 1800 gramdır. Türkiye’nin kuzeyi, Bulgaristan, kuzey Azerbaycan ve bunların dışında hemen hemen dünyanın birçok bölgesinde yaşar.

Yan taraf da sülün kuluçka makinası örneği yer almaktadır.

Sülün yetiştiriciliğinde seçilecek mekân genelde Pazar yeri etkin rol oynamaktadır. Örnek olarak avlanma alanları için üretim ve yetiştiricilik söz konusu ise avlanma yerlerine yakın bir yere kurmak mantıklıdır.

Sülünlerin üretilmesi kuluçka makinası söz konusu olduğundan kesinlikle elektrik kesilmemesi ve jeneratör ile desteklenmesi gerekir. Tavuk vb hayvanların üretiminde yapılan hazırlıklar ne ise kuluçka makinası ile sülün yetiştiriciliğinde de durum aynıdır. Sülün tavuk vb kanatlı hayvanlardan farklı olarak av için üretildiği gibi eti içinde üretiliyor. Fakat çiftlikler kesinlikle şehir içi ve yakınına kurulmamalıdır. Çünkü çiftlik den koku, sinek gibi olumsuz durumlara neden olabilmektedir.

Sülün civcivlerini büyütmek titizlik gerektirir. Kuluçka makinası’ ndan çıkan civcivlerde ilk 6 haftada çok sayıda ölüm olabilir. Yaşama gücü %92 ile % 96 arasındadır fakat ölümler %8 ile 10’ u geçtiğinde önemli bir eksiklik ve aksaklığın varlığını düşünmek gerekir. Sülünler kuluçka makinası’ ndan çıktıktan sonra ilk 4 hafta boyunca 3watt/metrekareye olacak şekilde aydınlatılır. İlerleyen zamanlarda yavruların su ve yemi görecek kadar azaltılır. 4 haftadan sonra 5. V5 6 haftada 18 saate 7. Haftada 17, 8. Haftada 16 saate kadar aydınlatma azaltılır.

Kuluçka makinası’ ndan çıkan civcivlerin ilk haftada radyan altında sıcaklık 35 – 37 °C ve her hafta 2,8 °C ile 4 °C derece arası düşürülmelidir. Kümes sıcaklığı 25 °C olmalıdır. Tavuk civcivlerinin büyütülmesindeki temel ilkeler sülün civcivleri içinde aynıdır. Yerde büyütmede tüp gazla çalışan radyanlar tercih edilmelidir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.