TAM OTOMATİK KULUÇKA MAKİNELERİ

TAM OTOMATİK KULUÇKA MAKİNASI

Tam otomatik kuluçka makineleri tavukçuluk sektörünün olmazsa olmazıdır. Tavukçuluk sektöründe hijyen ve organik olmak çok önemlidir. Bu sorun kuluçka makineleriyle ortadan kalkmaktadır.

Kuluçka makineleri tavukların ve diğer kanatlı türlerinin kuluçka süresi boyunca yaptığı işlemlerin aynısını taklit eder. Bu sayede normal bir kanatlının yaptığı gibi bir çıkım elde edersiniz. Tam otomatik kuluçka makineleri, daha kullanışlı ve çok tercih edilenler arasındadır.

Tam otomatik kuluçka makinalarından iyi bir çıkım elde etmenin bazı püf noktaları vardır. Şöyle ki en önemlisi ve olmazsa olması yumurtanın döllü olmasıdır. Bildiğiniz gibi dölsüz yumurtadan çıkım elde edemezsiniz. O yüzden makinaya koyacağınız yumurtaları önce kontrol etmeniz gerekir.

Yumurtaları makineye koymadan önce temizlenebilir fakat sert bir şekilde temizlenmemelidir. Çünkü yumurtanın dışındaki katmanı incelebilir ve zarar görebilir. Bu durum civcivleri olumlu etkilemez çünkü yumurtanın kabuğunda çok küçük hava kanalcıkları vardır. Üzerine sert bir şekilde müdahale edildiği zaman bu gözenekler tıkanabilir ve yumurta gelişimi gerçekleşmez.

Makinanın temizliği ile ilgili olarak da, makinanın kontrol paneline kesinlikle su değmemesi gerekir çünkü bu bölüm makinanın ana bölümüdür.

Üst kapağın temizliği ise ıslak bir bezle yapılmalıdır. Fanın pervanesi ise ince fanı ıslatmadan dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bol suyla temas etmemesi gerekir.

Sepet kısmını ise plastik olduğu için  bol suyla ve dezenfekte edici temizlik malzemeliyle yıkayabilirsiniz.

Viyoller de sepet kısmı gibi yıkanabilir fakat viyol motorunun suyla teması olmamalıdır.

Makinayı temizledikten sonra kuru bir bezle kurulayıp kaldırmakta fayda var. Son olarak kesinlikle ıslak bir biçimde çalıştırmayınız. Bu makinanın çalışması bir yana bozulmasına sebep olur.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X