Tarım-Ziraat

Bitkisel üretim, hayvansal üretim, tarım ürünleri ve teknolojisi olarak karşımıza çıkar tarım veya ziraat.. Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesi, söz konusu ürünleri kalite ve verimlerinin yükseltilmesi, ürünlerin uygun koşullarda muhafaza edilmesi, işlenip değerlendirilmesi ve pazarlanması tarımı akıllara getirir.

ZİRVENİN SAHİBİ DEĞİŞMİYOR

Tarımın alt sektörlerinden hayvansal üretim grubunda inceleyeceğimiz ‘Kanatlı Hayvan’ grubuna tavuk, hindi, kaz, ördek, devekuşu, keklik, sülün, bıldırcın gibi çeşitli kanatlı türleri girmektedir. Bunların arasında ekonomik değeri yüksek olan tavuk, yaygın olarak yetiştirilmekte ve tüketilmektedir.

HOBİLERİ SAF DIŞI BIRAKIYORUZ

Etlik ve yumurtalık tavuk yetiştiriciliği, hindi yetiştiriciliğini beraberinde getirmiştir. Ördek, kaz gibi kanatlı hayvan yetiştiriciliği hobi amaçlı yapıldığı için bu çalışma grubu içerisine dahil edilmemiştir.

SANAYİ KOLLARI GELİŞİYOR

Ülkemize ve dünya geneline baktığımız zaman yumurta ve etlik piliç üretiminin kendi sektörünü ilan edecek düzeyde geliştiğini gözlemlemekteyiz. Söz konusu gelişim, yem sanayi, kafes, suluk, yemlik, aşı, ilaç sanayisinin de gelişmesine katkı sağlamaktadır.

KAZANÇLI VE SAĞLIKLI GÜNLER

Az emek ve sermaye ile üretkenlikleri gelişmekte olan kanatlı hayvan sektörü; et ve yumurta gibi ürünlerde birçok ailenin protein ihtiyaçları karşılanma ve ailenin ek gelir kazanmasında çok önemli bir işlevi yerine getirmektedir.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.