Tarımsal Yatırımda Kuluçka Makinesi (1)

Tarımsal Yatırımda Kuluçka Makinesi

Her Yönüyle Tavukçuluk Sektörü

Tavukçuluk son yıllarda tarım konuları içerisinde değil gibi görülüyor. Hem tavukçuluk sektöründe çalışanlar, hem de tarımın diğer kollarında çalışanlar tavukçuluk sektörünün artık iyice farklılaştığını, tarımın bir dalı olmaktan ziyade kendi içinde farklılaşmış bir endüstri biçimi haline geldiğini düşünüyorlar. Kuluçka Makinesi Bunun doğru olduğunu da kabul etmemiz gerekir. Tavukçulukta temelde iki ayrı üretim biçimi vardır ve ikisi de birbirinden oldukça farklıdır. Birincisi et tavukçuluğu, diğeri yumurta tavukçuluğu.

ET TAVUKÇULUĞU

Et tavukçuluğunda üretici civcivleri damızlıkçı işletmeden alır. 35-42 günlük sürede bu civcivleri 2 kg kadar semirtir ve satar. Daha sonra kümesini temizler, arınıklaştırır (dezenfekte eder) ve yeni civcivler alıp yeni bir üretim yapar. Buna göre bir üretici yılda 4 ila7 sefer üretim yapabilir. Et tavukçuluğunda kafes pek kullanılmaz. Hayvanlar zeminde, genelde talaş altlık üzerindedir. Yemlik ve suluklar hayvanların önüne yukarıdan sarkıtılır.Kuluçka Makinesi

YUMURTA TAVUKÇULUĞU

Yumurta tavukçuluğuna başlamak için üretici genelde 16 haftalık “yarka” denilen dişi tavukları alıp kümesini doldurur. Kuluçka Makinesi Yumurtacı işletmeler, genelde üst üste 2-3 hatta bazen 4-5 kafes şeklindedir. Bu kümesler yumurta tavuğu ile doludur. Hayvanlar sürekli yem tüketip yumurtlarlar.

TAVUKÇULUKTA VERİM

Et tavukçuluğunda 40 gramlık civciv 40 günde 2 kg ağırlığa ulaşıyor. 1950’lerde bir civcivin 1 kg ağırlığa ulaşması için 6 ay geçmesi gerekiyordu. Yine 1950’li yıllarda, en yüksek verimli yumurtacı sürüsünde, tavuk başına yumurta verimi 220 adet iken, bugün bu sayı 330 adettir. Günümüzde tavukların bu yüksek verimlere gelmiş olasının sebepleri şunlardır:

*Islah, yapay seleksiyon (Tavuk türünün ıslaha uygunluğu)

Tavuk kısa sürede hızla üreyebilen bir hayvan. Cinsel olgunluğa ulaşma süresi de çok kısa. Bu sebeple ıslah yapmak için kısa sürede büyük bir sürü oluşturabilir, bu büyük sürünün verimlerini kısa zamanda ölçebilir ve en verimli olanları ayırabilirsiniz. Tüm bu işlem en çok bir yıl sürer. İşte büyük sürülerdeki en verimli hayvanlar uzun yıllardır seçilerek verimlilik hızla arttırılabildi. Islahta bu kolaylıklar sığırlarda da olsaydı, şu an sığırcılıkta da mevcut durumdan çok daha ciddi verim artışları sağlanabilirdi. Ancak tavukçulukta da son zamanlarda doğanın izin verdiği sınıra yaklaşıldı. Et tavuklarının kalpleri hızlı ağrılık artışını kaldıramayabiliyor. Çok yüksek verimli etçi tavuklar, ani stres sonucu kalp krizi geçirip ölebiliyor. Yumurta tavuklarında yapılan araştırmaya göre bir yumurta tavuğu genetik olarak en az 25 saatte bir yumurta üretebiliyor.Kuluçka Makinesi Bu da bu canlının genetik olarak en fazla yılda 350 yumurta üretebilmesi demek. Yani tavuğun mevcut genetik yapısı ile verim eşiği yılda 350 yumurta. Ancak araştırmacılar bu sorunu aşmak üzereler. Yumurta oluşumunda en çok zaman alan aşama kabuğun üretilme aşaması. Kabuksuz yumurta üretimi ile verimin arttırılması gündemde. Ayrıca tavukta biri dumura uğramış durumda iki ayrı yumurta kanalı var. Araştırmacılar bu dumura uğramış kanala işlev kazandırmayı hedefliyor. Şu an belirlenmiş olan hedef, tavuk dünyaya geldiğinde yumurta kanallarında bulunan potansiyel yaklaşık 5000 yumurta çekirdeğinin gerçek bir yumurta haline getirilebilmesi.Kuluçka Makinesi

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.