Tavuk Bakımı ve kuluçka makinesi

-saglikli-diye-yediginiz-tavuklar-tavuk-degil--2140905

Tavuk Bakımı

Aldığınız beslemeye başladığınız tavuklara iyi bir şekilde bakım yaparsanız uzun yıllar besler ve üretimini yapabilirsiniz. Aldıgınız tavugun yada alacagınız tavudugun saglıklı olmasına dikkat etmelisiniz tavuğun ibiği solmamışsa gözlerinde pusulanma olup olmadıgı tüyleri düzgün kilosuda yerinde olmasına dikkat edin tavuk seçerken.

Aldığınız tavuk sağlıklıysa eger aldıgınız yere aşılı olup olmadıgını sorup kontrol edin aşısı yoksa siz yaptırın hem hayvanın saglıgı hemde sizin saglığınız ıcın bu cok önemli dısarıdan hayvana ve size bulaşacak bir hastalıga kapılma riski artmaktadır aşısı yoksa.

Aldığınız tavudugun yaşına görede yem kullanmalısınız

Sızlere sıralama sunuyoruz dıkkatlice okuyun işinize yarıyacaktır bu bilgiler

0-7  gunluk civciv başlangıc yemı

7- 15  günlük etlik civciv yemi

15-60 günlük  etlik piliç yemi

60-90 günlük  piliç geliştirme yemi

yumurtlama dönemi – damızlık yumurta yemi

Bu yemler fabrikalarda üretilmektedir ara sıra karıstırıpta verebilirsiniz yemleri eger tavuklarınızı sadece kafeste besliyorsanız bir bahcenız yoksa haftada 1 defada olsa yeşil bitkiler vermelisiniz marul çimen yonca gibi

Saglıklı buyumesını ıstıyorsanız tavugunuzun her ay yem ve sularına vıtamın damlatmalısınız eger kalitesiz yem verirseniz tavudugunuzun gelişimi yavaşlıyacaktır .

Tavugunuz gayet saglıklı iyi bir damızlık haline geldi daha çok üretmek istoyorsanız kuluçka makinesiyle bu işi kolaylaştırabilirsiniz kanatlı hayvanların kuluckalık donemleri bu sekildedir.

  • Tavuk           21   gün
  • Hindi             28   gün
  • Kaz              30  gün
  • Keklik            24  gün
  • Ördek           28  gün 
  • Sülün            26   gün
  • Tavus kuşu   28   gün

Verimli,sonuclar almak istıyorsanız kuluçka makinesini bilinçli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir bu konu hakkindeki kullanma talimatları konumuzu incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.