Tavukçuluk

Kanatlı hayvan denilince şüphesiz akla ilk önce ‘tavuk’ gelmektedir. Gerek kırsal kesimde gerek modern tesislerde üretimi ve tüketimi en fazla olan tavuk; etlik piliç yetiştiriciliği ve yumurta tavukçuluğu olarak ele alınır.

GÜNÜMÜZÜN AVANTAJLI SEKTÖRÜ

Etlik piliç üretimi; üretimin kısa olması, birim alanda yoğun üretim yapılabilmesi, yemin ete dönüşme oranının yüksek olması, iş gücü diğer tarımsal işletmelere kıyasla daha düşük olması, kırmızı etle kıyaslandığında tavuk etinin çok daha ucuz olması, kolestrol ve yağ oranının düşük, sindiriminin kolay olması, besin değeri açısından iyi bir protein kaynağı olması sebebiyle avantajlı bir sektör olarak gözükmektedir.

TAVUK TÜRÜ ISLAHA UYGUNDUR

Günümüzde tavuk üretimine bakıldığında yüksek verimlere gelindiğini gözlemlemekteyiz. Tavuk türünün ıslaha uygunluğu söz konusu verime katkıyı sağlayan ilk maddedir. Kısa sürede hızla üreyebilen tavuğun cinsel olgunluğa ulama süresi oldukça kısadır. Bu nedenle ıslah yapmak için kısa sürede büyük bir sürü oluşabilmektedir. Büyük sürülerde bulunan en verimli hayvanlar, uzun yıllar seçilerek verimlilik potansiyeli hızla artırılmaktadır.

BESLEME TABLOSUNA DESTEK

Besleme biliminde insanlığın yapmış olduğu gelişmeler, yüksek verim için bir diğer etkeni oluşturur. Hayvan besleme alanında özellikle son 50 yıla bakıldığında çok büyük gelişmelerin yaşandığı gözlenmektedir. Normal koşullarda 1,7 kg yem ile 1 kg tavuk etinin üretildiği biliniyor. Yemin ve antibiyotiklerin verim artışlarındaki büyük katkısı ise yadsınamaz bir gerçektir.

İNSANLIĞIN YAPTIĞI GELİŞMELER

Hayvan yetiştiriciliği biliminde insanlığın yaptığı gelişmeler verimin hızla artmasını sağlamaktadır. Kümes serinletme-havalandırma, besleme-sulama sistemleri, aydınlık-karanlık uygulamaları verimi artıran teknikler arasında yerini alır.

HAYVAN SAĞLIĞI BİLİMİ

Veteriner hekimliği alanındaki gelişmeler, hayvan sağlığı biliminde insanlığın yaptığı gelişmelere örnektir. Tavukçulukta sağlanan verimin istenilen düzeye gelmesinin önemli nedenleri arasında sayılmaktadır.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X