Tavus kuşu Yetiştiriciliği

Tavus kuşu Yetiştiriciliği

Tavus kuşu Yetiştiriciliği : Tavus kuşları eski çağlardan beri hayvan severlerin gözdesi olmuştur. Birçok hikâye de güzelliğinden bahsedilmiş ve masallara konu olmuştur. Tavus kuşlarını bu denli ilgi odağı yapan kuyruğunda ki parlak göz şeklindeki renkli tüyleridir. Renkli bu tüyler herkesinin ilgisini çekmektedir. Tavus kuşlarının anavatanı Hindistan’dır. Evcil ortamlarda Tavus kuşlarını beslerken kümesleri geniş olmalıdır. Hayvanların rahat hareket edebileceği ortamlar olmalıdır. Özellikle kuyruklarının kırılmasına karşı geniş ortamlar olmalıdır. Dişileri 2 yaşında yumurtaya başlarlar. Erkeklerde 2 yaşında cinsel olgunluğa ulaşırlar. Kuyruklarının uzaması ise 2-3 sene arasındadır. Tavus kuşları üreme zamanları yıl içinde Nisan – Ağustos ayları arasındadır.  15-20 arası yumurtlarlar. Tavus kuşu Yetiştiriciliği Kuluçka makinası ile de üretim yapılabilmekle beraber kümesleri 1,5 metre yukarda olan tüneklerle de yapılabilir.
Kuluçka süresi: 28 gündür.
Beslenmesi: Tavus kuşlarına fenni yemin yanında çeşitli karma yem (buğday, mısır gibi) ve yeşillik verilmelidir. Boyu: 92-122 cm.

Tavus kuşlarının ayrılmış alt türleri de vardır. Mavi tavus kuşu, beyaz tavus kuşu, paçalı tavus kuşu, siyah kanatlı tavus kuşu gibi türleri de mevcuttur. Bunların dışından farklı desenlere ait türlerde mevcuttur. Kuluçka makinası ile de hızlı üretim yapılabilmektedir.

Toplam Kuluçka( gün ) Gelişim Süresi( Gün ) Gelişim Süresi Sıcaklık( °C ) Gelişim Süresi Nem                     ( % ) Çıkım Süresi( Gün ) Çıkım Süresi Sıcaklık ( °C ) Çıkım Süresi Nem  ( % )
28 25 37,5 60 – 65 3 36,5 75 – 80

Tavus kuşu kuluçka makinası üretimi diğer kanatlı hayvanlardan biraz daha farkı vardır ve özen ister. Tavus kuşu yetiştiriciliği karlı bir iş kolu olarak günümüz dünyasında yerini almaktadır. Tavus kuşlarının renkli tüyleri ve cezp edici güzelliği ile süs bahçelerinin vazgeçilmez favorilerindendir.

 

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

3 Comments

 • ihsan

  Tavuz kuşları her kuluçka makinasın da üreme olurmu

  • Hedef Kuluçka

   bununla ilgili kuluçka makinelerinda duzenleme yapılarak üretim saglanabilir

 • ercan

  Kaz yetiştiriyorum, tavus kuşlarımızda var. Kazdaki gibi yumurtaları havalandırma işlemi gereklimidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.