Tavus Kuşu Yetiştirmek

tavus kuşu kuluçka makinası
tavus kuşu kuluçka makinası

Sülün familyasından gelen Tavus kuşu son derece güzel görünümlü ve ihtişamlı bir kuş türüdür. Tavus kuşları ile ilgili bilinen en güzel kareler çiftleşme dönemine ait;  kur hareketleridir. Tavus kuşunda güzel görünüm genellikle erkeklerde bulunmaktadır. Dişiler daha çok kahverengine veya griye dönük renkte olmaktadırlar. Kuyruğuna açan erkek tavus kuşu son derece heybetli bir şekilde görülmektedir.

Tavus Kuşu Türleri

Aslen bilen iki türü vardır. Bunlardan ilki mavi, diğeri de yeşil tavus kuşudur.

Mavi tavus kuşu: Genellikle Hindistan’ın alt kesimlerinde yaşamaktadır. Hindistan’ın ulusal kuşu olarak da gösterilmektedir. Hint tavus kuşu olarak da bilinmektedir. Kurak, yarı kurak ve çalılık alanlarda yaşayan mavi tavus kuşu yuvasını yere yapmasına karşın ağaç tepelerine tünemektedir. Genellikle tohumla beslenen mavi tavus kuşu, bazı durumlarda böcek, meyve ve sürüngen yiyebilmektedirler.

Yeşil tavus kuşu: Burma’nın doğusundan başlayıp Cava’ya kadar uzanan alan içerisinde yaşayan bir tavus kuşu olmaktadır. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğundan Dünya Koruma Birliği tarafından koruma altına alınarak avlanması yasaklanmıştır.

Bu iki tavus kuşu türüyle birlikte Kongo tavusu olarak bilinen bir tür de bulunmaktadır. Bu tür 1936 yılında keşfedilmiş bir tavus kuşu türü olmaktadır. Genel olarak tüylerinin güzelliği nedeniyle istenen bir kuş türü olmaktadır. Ancak özellikle hindilerle aynı familyadan olmalarından dolayı etleri de son derece lezzetlidir.

Tavus Kuşunun Özellikleri

Tavus kuşlarını beslerken onların rahat edeceği büyüklükte kümes hazırlanmalıdır. Özellikle kümeslerin yetişkin erkeklerin kuyruklarının kırılmayacağı şekilde bahçeli olması gerekmektedir. Dişileri 2 yaşında yumurtlamaya başlar. Erkekler ise 2 yaşında cinsel olgunluğa ulaşır. Erkeklerin kuyruğunun uzaması neredeyse 2-3 seneyi bulur. Kuyruğunu açan tavus kuşunun mükemmel bir görüntüsü vardır. Ancak, bu muhteşem görüntüyü her zaman göremezsiniz. Görebilmek için tavus kuşlarının çiftleşme zamanını beklemeniz gerekir. Erkek tavus kuşu kuyruğunu yalnızca çiftleşme gösterisi sırasında, dişinin dikkatini çekmek için yelpaze biçiminde açar. Eğer tavus kuşlarını kümesine alıştırabilirseniz kaçmazlar. Üreme zamanları yıl içinde nisan ve ağustos ayları arasındadır. Dişiler 15-20 arası yumurta yapar ve yumurtaları almazsanız kuluçkaya yatabilirler. Yine de bu noktada risk almamalı ve sizi hedeflerinize ulaştıracak bir kuluçka makinesi almalısınız. Tavus kuşlarının kümeslerine yerden 1,5 m yüksekliğinde tünekler yapılmalı ve bu tüneklerin üzerine rahatça yumurtlayabileceği içi saman dolu kasalar sağlam bir şekilde yerleştirilmelidir. Ortalama kuluçka süresi 28 gündür.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.