ÜRETİM İÇİN TAVUKLAR

ÜRETİM İÇİN TAVUKLAR

Kümes hayvanları çeşitli tür, ırk, şekil, ebat ve renklerde gelir. Ancak gösteri kuşları, su kuşları ve hindiler olmak üzere üç kısımda incelenir.

Yumurta üretimi için Tavuklar 

En uygun yumurta üretimi için beyaz Leghorn tavukları tercih edilir. Bu yumurta yem dönüştürme konusunda en verimli cins olduğu için tercih edilir. Bu tavuklar 20 haftalıkken yaklaşık 3 kilo ağırlığındadır. Rhode Island red ve Andalusians da iyi yumurta verimi yapan hayvanlardır. En renkli olan yumurtaları ise Ameraucana tavuğuna aittir. Bu tavuğun yumurtası mavi ve mavi-yeşil olduğundan cinsi kolayca ayırt edilebilir.

Et üretimi için Tavuklar 

Et üretimi için yetiştirilen tavuklar genellikle melezler tercih edilir. İngilizler Cornish cinsini eti için avlarlar. Cornish civcivleri 6 ila 8 haftalık çok hızlı bir şekilde büyürler.

Çift amaçlı üretim için Tavuklar

Çift amaçlı üretim için Tavuklar, hem yumurtası hem de eti için yetiştirilen tavuk ırklarıdır ve kahverengi kabuklu yumurta üretirler. Leghorn tavuklarına oranla daha az yumurta üretebilirler. Et için olan tavuklara göre ise daha az yumurta verirler ama yumurtası için besleyenler de vardır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.