Yapılışlarına Göre Kuluçka Makinesi

ankara-kuluçka makinası
ankara-kuluçka makinası

Kuluçka makine’lerininde sınıflandırılması ve çeşitleri vardır şimdi sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

  1. Masa tipi kuluçka makinesi

Masa tipi olan makineler küçük kapasitelidirler sıcak su dolaşımı olarak yapılmaktadır bu tip makineler %60-65 ten yukarı randıman vermezler bu makineleri tercih edenler genelde amatör olarak kullanmaktadırlar.

2.Dolap tipi kuluçka makinesi

Daha bütük kapsamli bir makinedir ve dış görüntüsü dolaba benzemektedir kapasitesi ise 5.000 ve 20.000 Yumurta kapsamındadır. Profosyoneller kullanır genelde.

3.Oda tipi kuluçka makinesi

Odalar halinde sabit yapılmıştır bu makine yumurta kapasitesi ise 50.000 üzerindedir.

Sıcak Havanın Dolaşım Şekillerine Göre Bu tip makinelerde ısınan hava bir araç ile makine içinde dolaşım yapar. Bu tip makinelere sıcak hava dolaşımlı makineler denir. Genellikle iki tiptir:  Dolap Pervaneliler (Sky -Line)Ø  Kanat pervaneliler (Pulsator)

Kuluçka Makinelerinin ayarlanması

Kuluçka makinesinde önemli olan kısımları sıralamıştık ısı nem hava dolaşımı döndurme işlemleri gibi bunları başlık olarak biraz açalım

Isı Kuluçkalık yumurtayı canlı civcivler haline dönüştürmek için en önemli faktörlerden birisi ısıdır makineni ısıtılma sistemi neolursa olsun belirli bir ısı ölçüsü vardır ve onları iyi ayarlayıp kontrol etmek gerekmektedir

Kuluçkanın en hassas dönemi embriyonun en genç devresidir bu devrede yüksek ısı çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir

Sıcaklığın etkenleri şunlardır

Yumurtanın büyüklüğü

Kabugunun ince veya kalın olması

Damızlıgın genetik özellikleri

Kuluçkalık yumurtanın yaşı

Depolanma zamanı süresi

Havanın nemi

Bir diğer faktör ise nem kuluçka makinesi

Belirli bir sıcaklıktaki havada bulunan belirli miktardaki sudur nem. Doğal kuluçkada kanatlı kuş türünün altındaki yumurtada bu olay yaratıcı tarafından şaşırtıcı bir biçimde düzenlenir, Fakat makinelerin bulundugu ortamın çok farklı nem yönünden etkilidir Yumurtada ki suyun fazla buharlaşması 10 civcivin normalden küçük olmasına; yeterli bir hızda buharlaşmadığında da civcivin normalden büyük olmasına neden olur. Her iki durumda da embriyo zarar görür.

Çevrilme kuluçka makinesi

Yumurtaların çevrilmesi en temel prensiplerden birisidir makineniz her 2 saate bir yumurtaları çevirecek olan ayarları yapmayı unutmayın çevirip çevirmediğini kontrol ediniz

Havalandırma kuluçka makinesi

Havalandırma çok önemlidir bu evrede kabuklu bir yumurtanın hava alamıyacagını dusunmeyın tum canlılar gibi emrıyonunda havaya ihtiyacı vardır havasız ortamda kaldıkları zaman talihsizliklerle karsılasabilirsiniz.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.