Yeni Başlayanlar için Kuluçka Makinesi Anlatımı

Kuluçka ya Başlıyoruz

Kuluçka işinde ilk aşama döllü yumurtayı temin etmektir. Yumurta ister tavuk altında ister kuluçka makinesinde bulunsun işin tüm püf noktası yumurtadır.

Tercih edilecek yumurtalar; 50-70 g ağırlığında, döllü, tek sarılı, şekli fazla sivri ve yuvarlak olmayan, kabuğu pütürlü ve tebeşirimsi olmayan yumurtalar olmalıdır.

Yumurtaların temin edileceği tavuklar ise yumurtlama döneminden önce aşı ve ilaç uygulama programı tamamlanmış, yeterince yem ve su verilerek, vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanmış, yaşı 28 hafta olmalıdır. En iyi kuluçka sonuçlarının 8-13 ay arası olan damızlık tavuklardan elde edileceği de unutulmamalıdır.

Kaliteli döllü yumurtanın nitelikli tavuklardan elde edilmesi de süreçte yeterli olmamaktadır. Yumurta saklama koşullarını bilinmezse verimli bir çıkım alamazsınız. Yumurtanın da uygun koşullarda saklanması için bazı özelliklerin yerine getirilmesi gerekir.

Yumurta içindeki civciv, 25 derece sıcaklıkta gelişmeye başlar. Bu nedenle gelişimi durdurabilmek adına yumurtaların saklandığı ortamın 24 derece olması lazım. Eğer yumurta, saklandığı ortamda ani ısı değişikliklerine maruz kalırsa, civcivler arasında gelişim farklılıkları meydana gelir. Civcivler aynı anda çıkmaz.

Kuluçka makinesinden yüksek verim elde edebilmek için makinenin ısı, nem, çevirme, havalandırma koşullarının uygun hale getirilmesi gerekir.

Makine içindeki ısı; alt, üst, ön ve arka bölümlere eşit olarak dağılmalıdır. Eğer değerlerde sapma olursa civciv çıkımı gecikir veya erken olur. Isınız çok yüksek olursa bu seferde civcivlerin ayakları çarpık ve parmaklarda içe doğru kıvrılma meydana gelir.

Tıpkı ısıda olduğu gibi nemde de ideal değerler vardır. Değerler dışında makinede nemde kaybı olması; gelişimin ilk haftasında ölümlere sebebiyet verir, kabuğun civcive yapışması görülür. Nemin aşırı yüksek olduğu durumlar da civcivler aşırı nemden boğulur veya karınlarının alt kısmı tam olarak kapanmaz.

Civcivin yumurta kabuğuna yapışıp ölmesini engellemek için 18 gün boyunca günde 8-10 defa, 45 derecelik açı ile çevrilmesi gerekir. Civcivler yumurta içinde gelişirken ortamdan oksijen alıp, karbondioksit vermektedirler. Bu nedenle makinenin havalandırması iyi olmalıdır. Özetle süreç 21 günde tamamlanır.

Not: Kuluçka makineleri asla gurk tavuğunun sağladığı şartları bire bir sağlayamaz. Sadece taklit edebilir.

 

Kuluçkalık Yumurta

Kuluçkalık yumurta seçiminin ister hobi amaçlı ister ticari amaçlı üretimler olsun önemli bir yeri vardır.

Kuluçkalık yumurtalar daima temiz folluklarda yumurtlanmalı ve en kısa sürede toplanıp kümesten çıkarılmalıdır.

Sağlıklı bir tavuğun yumurtaları temiz olarak doğar. Temiz olarak doğmuş bu kuluçkalık yumurtaların temiz folluklara yumurtlanması, yumurtlandıktan sonra en kısa zamanda folluklardan alınması ve kümes koşullarından uzaklaştırılması gerekir.

Kuluçkalık yumurtalara yapılacak temizlik ve dezenfeksiyon uygulamaları önceden planlanmış olmalıdır. Bu planlar; kümes koşullarına, kuluçkahane, kuluçka sonuçlarına, sürülerin sağlık raporlarına, kuluçkahane ve kümeslerdeki temizlik testlerinin sonuçlarına bakılarak yapılmalıdır.

Kuluçkalık yumurtalara uygulanacak her işlemin kuluçka sonuçlarına ve elde edilecek civcivlerin kalitesi ve sağlığı üzerine etkilerinin olabileceği unutulmamalıdır.

Kuluçkalık Yumurta Nasıl Saklanmalı?

Kuluçkalık yumurta olarak seçtiğiniz yumurtalarınızı, saklarken sivri tarafı aşağıya gelecek şekilde, yarı dik, biraz sağa veya sola yaslanmış durumda bekletmek gerekmektedir. Bu yumurtaları günde bir iki defa yasladığınız yerin tersi konuma yaslayarak saklamanız faydalı olacaktır. Ayrıca yumurtanızı yıkamayın.

KULUÇKALIK YUMURTA KAÇ DERECEDE SAKLANIR?

Kuluçkalık yumurtalarınızı 14-15 derece civarlarını geçmeyen ortamlarda saklamaya özen gösterin. Yumurtalarınız serin, güneş almayan yerlerde bulundurmaya özen gösteriniz. Genelde köylerimizde yumurtaların güneş almayan bir yerde buğdayın içerisinde bekletmeyi tercih etmekteler.

KULUÇKALIK YUMURTA KAÇ GÜN BEKLER?

Kuluçkalık yumurtanızı belirttiğimiz şartlarda, 7 güne kadar bekletmeniz idealdir. 7 günden sonra çıkım veriminiz azalmaya başlayacaktır. Tavsiyemiz en kötü ihtimalle belirtilen şartlarda saklanılması durumunda 15 günü geçmemesi yönündedir.

HANGİ YUMURTALARI KULUÇKALIK OLARAK SEÇMELİYİZ?

Yumurtasını aldığınız tavuğunuzun, sağlıklı, herhangi bir hastalığı olmayan, beslenmesi güzel olan tavuklar olmasına özen gösteriniz. Yumurtalar tavuğunuzun özelliğine göre çok küçük veya büyük olmamalıdır. Yumurtaya yeni başlamış tavuklarınızın 45 gün boyunca yumurtalarını seçmemeye özen gösteriniz.

Kuluçka Makineleri için tıklayın

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.