Yüksek Rakım-Yumurtadan Çıkım Oranları

Çok yüksek rakımlı bölgelerde düşük oksijen seviyesi yüksek oksijen ihtiyacı doğurur. Tavuklarda kuluçka sonrası gelişim geriliği ve diğer hastalıkların görülmesini artırır…

**

Araştırmalar deniz seviyesinden 305 metre yükseklikte yetiştirilen tavukların yumurtadan çıkım oranlarının %10, 2.130 metre yüksekliktekilerin %30 azaldığını göstermektedir. Yüksek rakımda yumurtadan çıkım oranları 3 faktöre bağlıdır;

* Azalan oksijen durumu veya atmosferik oksijen gerilimi

** Aşırı karbondioksit kaybı

*** Embriyoların inkübasyonu sırasında aşırı su ve ağırlık kaybı.

OKSİJEN SEVİYELERİ DENGELENMELİ

Saha deneyimleri yüksek rakımlarda yapılan kuluçka kümes sıcaklığı 0.15 ºC artabilir ve nem de %60’larda tutulabilir. Ayrıca embriyoların inkübasyon boyunca oksijen seviyeleri de düzenlenmelidir. Bunun ve yüksek rakımdaki normal nem seviyesinin düzenlenmesinin en kolay yolu direkt olarak oksijenin kümes içerisine verilmesidir. Oksijen konsantrasyonunun %23 civarlarında olması nemin de gözle görülür derecede azalmasını sağlayacaktır.

KONTAMİNASYON RİSKİ

Alternatif olarak, hava girişini sağlayan kısımların daha uzun süreler ve daha sık aralıklarla açılması kuluçka makinelerinde hava akımını sağlayacak ve böylece embriyolar daha fazla oksijen alacaktır. Yumurtaların yıkanması kütiküllerin uzaklaştırılmasını ve yumurta kabuklarının geçirgenliğini artırarak gazların pasif difüzyonuna sebep olarak nemin düzenlenmesini sağlayacaktır. Bu aynı zamanda kontaminasyon riskini artıran bir durum olsa da birçok kez başarı sağlamıştır.

GELİŞİM PERFORMANSINA ETKİ

Yüksek rakım aynı zamanda kuluçka sonrası gelişim performansını da etkiler. Bu durum muhtemelen, yüksek metabolizma hızına önderlik eden yüksek bölgelerdeki düşük sıcaklıktan ve sonucunda şekillenen yüksek oksijen ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Normal rakımlarda, artan metabolik hız büyümeye artı yönde etki gösterirken, çok yüksek rakımlı bölgelerde düşük oksijen seviyesi yüksek oksijen ihtiyacı doğurur. Tavuklarda kuluçka sonrası gelişim geriliği, karında sıvı birikmesi ve diğer hastalıkların görülmesini artırır.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.