kuluçka Yumurta Oluşumu döllenmesi

kuluçka makinası ve civciv
kuluçka makinası ve civciv

Tavuk ve yumurta yumurtanın meydana gelmesi hakkında bilgi paylasacagız şimdi sizlere

Tavuğun Yumurtalık Adlı Organının İçinde Tavuğun Her Bir Üreme Hücresi Yumurta Sarısını Geliştirir.Tavuğun Üreme Hücresi Yumurta Sarısının Dış Yüzeyinde Ama “Vitelline” Adlı Yumurta Sarısı Zarının Altındadır. Yumurta Sarısı Uygun Büyüklüğe Gelince Yumurtalığın Dışına Huni Biçimindeki Yumurtalık Kanalına Aktarılır.

Yumurtalık Kanalında Yumurta Sarısı 15 Dakika Kadar Bekler. Bu 15 Dakika İçinde Döllenmiş Olur. Horozun Üreme Hücresini Taşıyan Sperm Burada Yumurta Sarısının Zarından Geçerek Tavuğun Üreme Hücresi ile Birleşir. Böylece İki Üreme Hücresi Birleşip Başkalaşım Geçirir ve Zigot Oluşur. Bu Zigot Tek Bir Hücredir. Bundan Civciv Oluşacaktır. Zigot Hücresi, Vücut Isısının Etkisiyle Bölünerek Çoğalmaya Başlar. Bölünmelerin Başlamasından İtibaren Adı Zigot Değil, Embiriyo Olur. Tavuk Yumurtlayınca Daha Serin Ortamda Embriyonun Gelişimi Durur. Hava Çok Sıcak İse Gelişim Devam Eder. Yumurtalık kanalında Ayrıca Yumurta Sarısının Askı Bağları Da Oluşur.

Daha Sonra Yumurta Akı Oluşturulması İçin Diğer Kısma (Magnum Adlı Organ) Geçer. Magnumda Yumurta Sarısının Çevresinde Akı Oluşumu 3 Saat Kadar Sürer.

Sonra Bu Yeni Oluşum “İsthmus” Adlı Dar Kanaldan Yavaşça Geçerek Ambalajlanır. İç ve Dış Zarlarla Kaplanır.Bu İşlem 1 Saat Kadar Sürer. Yumurta Bilinen İlk Şeklini Almış Bulunmaktadır. Kabuklanması İçin Bir Başka Bölüme Aktarılmıştır.

Dış Kabuk Hariç Bütün Oluşumlarını Tamamlamış Olan Yumurta Kireç Kabuk Geliştiren Bez İçinde 21 Saat Kadar Bekler. Bu Sürede En Dış Yüzeyi Sert Kabukla Kaplanmış Olur.Yumurta Artık Dışarı Çıkmaya Hazırdır.

Yumurta Sarısının Döllenmesi İçin 15 Dakika Bekletildiği Yerden İtibaren Dışarı Yumurtlayıncaya Kadar Gereken Süre Ortalama 1 Gündür (24 Saat) . Buda Demek Oluyor Ki; Yumurta Döllendikten Bir Gün Sonra Yumurtlanmış Oluyor.Kuluçkaya koyacagınız yumurtayı hemen koyarsanız sonuc alamazsınız yumurtanın ortalama 5-6 gun bekletılmesı gerekmektedir uygun kosullarda beklettıgınıze emın olun bekletılmıs yumurta kuluckada guzel sonuclar verir size yumurtanın döllu olup olmadıgınıda yogun bır ısık enerjısıyle anlayabilirsiniz bu konular hakkında yazılarımızı okuyunuz lutfen

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

1 Comment

  • mehmet

    Merhaba tavus kusu yavru bakimi ve dis dollenmemi yoksa ic dollenmemi yasar odevim icin gerekte

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.