Yumurta Tablalarının Yerleştirilmesi

 

56-LIK-KULUÇKA-MAKİNASI-
56-LIK-KULUÇKA-MAKİNASI-

Yumurta Tablalarının Yerleştirilmesi

  • Öncelikle tablaların dezenfeksiyonu temizliği güzel bir şekilde yapılmış olmalıdır.
  • Kanatlıların türüne göre yumurtaları farklı büyüklükte olduğu için tablalara konacak yumurtaların büyüklüğüne göre tablalar seçilmelidir.

eğer tablaların çıtalar yardımıyla ayarlanma özelliği varsa yumurtaların büyüklüğüne göre çıta aralıkları ayarlanmalıdır. Bu durum farklı türe ait yumurtaların aynı tablaya yüklenmesine imkân sağlar.

Yumurtalar çıtalarla oluşturulan kanallara sivri uçları aşağıya bakacak şekilde küt uçları yukarıya gelecek şekilde tablalara yerleştirilmesi gerekmektedir.

Bu sayede embriyonun başı küt uçta ve hava odacığına yakın olarak bir biçimdegelişir. Eğer yumurtanın sivri ucu yukarıya gelecek şekilde yerleştirilirse embriyoların çoğunun başı sivri yöne doğru yönelecektir. Böylece civciv çıkışa hazır olduğunda civcivin gagası akciğer solunumu için önemli olan hava hücresi ile temas edemeyeceğinden bu embriyolar ekseriye kuluçkadan çıkamazlar ve kuluçkadan verimli sonuç alamazsınız.

Yumurtaların yatık bir biçimde yerleştirilmesi de mümkündür ama bu şekilde makine birim  alanına yerleştirilecek yumurta sayısı aza düşer.ama kanatlılardan Kaz yumurtaları mutlaka yatık vaziyette olmalıdır  Yumurtalar çıkışa üç gün kalıncaya kadar bu şekilde ana makinede kalacağı için fiziki muayenesi yapılmalıdır. Makineye ekleyeceğiniz yumurtaların Kuluçkalık yumurta özelliği taşıyıp taşımadıklarına ve en önemlisi çatlak olup olmadıklarına özen ve titizlikle dikkat etmelisiniz. Çünkü çatlak yumurtalar kuluçka süresince bakteri gelişimi için uygun sıcaklıkta kalacağı için hemen bozulur ve bu yuzden diğier kuluçkalık yumurtalarında bozulmasına neden olur size zarar verir.  Aynı gün topladığınız yumurtalar kuluçkaya konulmaz ve en az bir gün süre ile bekletilmelidir.  Kesinlikle buzdolabında bekletilen yumurtalarda yüklenmemelidir. Kirli yumurtaların uygun olamayan yöntemlerle yıkanması da bu durum için uygun değildir sorun yaratır.verimli sonuçlar elde etmek istiyorsanız öncelikle bunları dikkate almanız gerekmektedir.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X