Yumurta Tavukçuluğu 1
yumurta-kuluçka-makinası-
yumurta-kuluçka-makinası-

Her ne kadar tavuk bakımı, yetiştiriciliği kolaymış gibi gözükse de aslında oldukça ciddi bir iştir. Her işte olduğu gibi tavuk yetiştirirken de bütün detayları gözden geçirmeli ve düzenli bir şekilde yapmalısınız. Eğer yetiştiriciliği doğru bir şekilde yaparsanız tavukların yumurta kaliteleri artırabilir ve küçük ya da büyük ölçekli işletmenizi daha hızlı bir şekilde hedeflerine ulaştırabilirsiniz… Yumurta tavuğu beslemeyi ticari olarak yapmayı düşünüyorsanız Dekalb cinsi tavukların en az yem yiyen ve en fazla verim veren tavuk olduğunu söylemek doğru olur.

Günümüzde kümes tavukçuluğu daha az riskli olduğu için daha fazla tercih edilse de salma tavukçuluk da pek çok ticari işletmenin tercih ettiği bir tavuk bakım yöntemidir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey salgın hastalıklar olmalıdır; çünkü salma tavukçulukta salgın hastalığın yayılma hızı oldukça fazladır. Alabileceğiniz en mantıklı önlem belli başlı tavuk hastalıklarına karşı düzenli olarak aşılama yapmaktır. Ayrıca kümesleri doğru bir şekilde temizleme ve kirden arındırma da önemlidir. Her hafta tavuğun yem tüketimi, yumurta karakteri ve yumurta ağırlığı gibi değerler ölçülmeli ve tavuğun bakımının daha iyi hale getirilmesi için çaba sarf edilmelidir. Tavukların sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılmalı, kümes ısısı, havalandırma durumu, yem ve su durumu iyice denetlenmelidir. Tüm bu unsurlar gereği gibi değerlendirilirse tavuktan yüksek oranda verim elde edilebilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki tavuk üreticiliğinden elde edilen gelirler bugün çok iyi bir noktadadır.

Aslında başarılı tavukçuluğun sırrı: İyi ve sağlıklı civciv ile başlar. Kaliteli civcivden kaliteli piliç kaliteli piliçten kaliteli tavuk gelişir. Öyleyse başlangıçta civcivin iyisini bilmek, bulmak gerekir.

Doğru Civciv İçin..

Civcivleri güvenilir bir kuruluştan almalısınız. Bütün civcivler aynı yaşta, aynı şekilde olmalıdır. Alacağınız civciv geniş ve yuvarlak başlı, parlak gözlü, kırmızı ibikli ve sakallı, uzun ve geniş sırtlı, parlak ve sık tüylü, kuyrukları yukarı meyilli, bacakları sağlam yapılı olmalıdır.

Civciv Bakımı ve Büyütme Teknikleri

Başarılı bir yetiştiricilik için civciv, piliç ve tavuk döneminde bakım, besleme ve büyütme teknikleri büyük önem taşır. Doğal kuluçkadan ya da kuluçka makinesinden yeni çıkan civcivler, çevre koşullarına oldukça duyarlıdır. Bu nedenle ve özellikle ilk haftalarda özel bakım isterler. Civcivler kümese alınmadan bir hafta önce kümeslerin hazırlanması gerekmektedir.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

X