Yumurta Toplamaya Hakkında Bazı kurallar Kurallar

sülün kuluçka makinası
sülün kuluçka makinası

Yumurta Toplamaya Hakkında Bazı kurallar Kurallar.

•  toplama yapmaya başlamadan önce elinizi yıkamalısınız.

• Kuluçka Makinası içinde Günde en az 3 kez yumurta toplanır ne kadar sıklıkla toplayabilirseniz kuluçka randımanı o kadar iyi olacaktır.

. Kirli kırık ya da yer yumurtalarını ellemeden önce temiz olan folluk yumurtalarını toplamak gerekir.

• Kirli folluk yumurtaları, kırık yumurtala ve yer yumurtalarını diğer yumurtalardan ayrı toplanmalıdır.

• Sonra daha rahat toplayabilmek için yer yumurtalarını follukların içine yerleştirmeyin ki aksi halde follukları kontamine edersiniz.

. Folluklarda bulunan tüm kirli ve gübre bulaşığı olan tüm materyali altlığa dökünüz.

• Folluk materyaline sürekli ilave yapınız. Plastik pad kullanıyorsanız düzenli olarak

temizleyip dezenfekte etmeniz gerekir.

  • Kuluçka için yollanan temiz folluk yumurtalarını açık bir biçimde belirtmeniz gerekir.
    Kirli yumurtalar ve yer yumurtaları kuluçka içerisine yollanacaksa açıkça belirtilmeli vediğerlerinden ayrı olacak şekilde yollanmalıdır. Kuluçka bu yumurtaları alt bölümde ya daayrı bir kuluçka makinası ‘nda basabilecektir. Bu şekilde patlayan yumurtaları altta bulunan yumurtaları kontamine etmeyecektir.• Toplanan yumurtaları 4 saat içerisinde 24°C (75,2°F)’nin altına soğutun ve uygun değer vedepo sıcaklığına varana kadar soğutmaya devam edilmelidir.Kaliteli Yumurta Seçimi Nasıl Yapılır
    Sağlıklı olan ortamda yaşayan, dengeli şekilde beslenen,  zengin çeşitlilikte olan gıdalar yiyebilen ve bünyelerinde gerekli eksikliği olmayan tavukların yumurtalar seçilmelidir. Aksi halde civcivler sağlıksız ve dirençsiz olabilirler. Yaşam şansları az olur. Tavuğun türü ise yumurta ve o türün standartlarına uygun olan bir büyüklükte olması gereklidir. Normal olan boyuttan küçük veya normal olandan daha büyük yumurtalar, fazla yuvarlak veya fazla ince uzun yumurtalar olmamalıdır.

 Yumurtaların temizliği açısından en doğru ve iyi olanı folluğu temiz tutmak ve yumurtlamış yumurtaları kirlenmeden alarak temiz ve serin olan bir yerde muhafaza etmektir. Yumurta kabuğunun dış yüzeyinde doğal olan bir koruyucu tabaka bulunur.  Yumurtayı yıkayınca yumurtadan dış kabuğunda bulunan koruyucu tabaka gidebiliyor. Bu yüzden de yumurtanın içerisine zararlı olan bakteriler yumurtaların içine daha kolay girebiliyor.
Yumurtaların Dizilme Pozisyonu;
Kuluçka makinası ‘na yerleştirileceği güne gelene kadar beklemesi gereken yumurtaların sivri kısımlarının alt tarafa gelmesi şartıyla dizilmesi gerekiyor. Yumurtalar tam dik durmayacak olarak, günde bir defa diğer tarafı yaslanacak biçimde çevrilecek. Çevrilmeleri önemlidir, günde en az bir daha çevirmek gerekir. Kulakça için yumurtalarını biriktiren tavuklar bile yumurtalarını gün içinde dikkatlice çevirir.

Bekletilme Süresi En Fazla Kaç Gün Olmalı;
Saklanan döllü yumurtalardan iyi anlamda verim en fazla 7 gün bekletilme işlerden alınır. Fazla bekletilme halinde ellinizde ki kalite daha da azalacaktır. Bu sadece risk oranını düşürmek için alınan bir tedbirdir.  7 günden çok bekletilen yumurtalar kesinlikle kuluçkada kullanılmayacağı anlamına gelmiyor. İyi bir şekilde muhafaza edilmiş olan yumurtaların 15 günlükleri dahi kuluçka ve kuluçka makinası’ nda güzel bir sonuç verebilir.  3 haftayı geçmiş olan yumurtaların döllerinin canlı kalma olasılığı neredeyse hiç yoktur.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.