Yumurtada Verimi Artırma Yöntemleri (1) Yorum Yap

ZENGİN YAĞLARIN TÜKETİMİNDEN KAÇININ

Piliç eti, sağlıklı ve dengeli beslenme, bedensel ve zihinsel gelişim için tüketilmesi gereken hayvansal protein kaynaklarının en önemlilerinden biridir. Piliç eti proteinleri, insan beslenmesinde gerekli olan tüm amino asitleri yeteri ve dengeli miktarda içermektedir. Günümüzde ölüm nedenlerinin başında gelen koroner kalp hastalıklarından korunmanın en önemli yolu doymuş yağ asitlerince zengin yağların tüketiminden kaçınmaktır.

PİLİÇ ETİ TÜKETİMİ ARTIŞ GÖSTERİYOR

Piliç etinde doymamış yağ asitleri oranı kırmızı ete göre daha yüksek olduğundan, piliç etinden zengin beslenme düzeninde kolesterol seviyesinin çok düşük olduğu ve ateroskleroz (damar sertliği) riskinin azaldığı saptanmıştır. Besleme değerinin üstünlüğü, göreceli olarak ucuz olması nedeniyle Dünya’da piliç eti üretimi sürekli olarak artış göstermektedir. 2000 yılında 68,7 milyon ton olan üretim, 2012 yılında %51 artışla 103,5 milyon tona ulaşmıştır.

AVRUPA VE DÜNYA STANDARTLARINI GEÇTİK

Türkiye’de piliç eti üretimi 1970’li yıllarda aile işletmeciliği şeklinde, pahalı ve sınırlı üretim kapasitesi ile gerçekleştirilirken, 1980’li yıllarda entegre tesislerin artmaya başlaması ve sözleşmeli üretim modelinin uygulanması ile önemli bir yapısal değişim göstermiştir. 1990’lı yıllarda büyük yatırımlar yapılmaya başlanmış, bu yatırımlar 2000’li yıllarda da sürdürülerek Avrupa ve Dünya standartları yakalanmış, hatta geçilmiştir.

SEKTÖRDE DİNAMİK YAPI DÖNEMİ

Türkiye’de kanatlı eti üretimi sürekli artış göstermiş, toplam kanatlı eti üretimi 1990 yılında 216.759 ton iken 2000 yılında 752.382 tonla 3,5 katına, 2015 yılında 1.909.276 ton ile yaklaşık 9 katına ulaşmıştır. Tüm bu gelişmeler piliç eti üretimine hayvan materyali etlik civciv sağlayan ülkemiz etçi damızlık hayvan varlığının da artan ivme ile büyümesini sağlamıştır. Ülkemizde 22’si entegre, 3’ü piyasaya hayvan materyali sağlayan toplam 25 firmanın yaklaşık 10.5 milyon etçi damızlık tavuk yetiştiriciliği ile sektöre dinamik bir yapı kazandırdığı bilinmektedir.

BESLEME ÇALIŞMALARI İHMAL EDİLİYOR

Büyük oranda Ross firmasının hakim olduğu ülkemiz etçi damızlık sektöründe Cobb yaklaşık 2.5 milyon, Hubbard ise yaklaşık 200 binlik paya sahiptir. Ross damızlıkların en büyük sorununun çıkış gücü düşüklüğü ve özellikle ileri yaşlarda (50. Hafta ve sonrası) çıkış gücünde yaşanan ciddi kayıptır. Endüstriyel boyutta bir tavuktan yaklaşık 145 canlı civcivin hedeflendiği damızlık sektöründe; 150 canlı civciv önemli bir hedef olarak algılanmakta; ancak bu hedefe ulaşmada damızlık üretici firma kendi hedefleri doğrultusunda salt genetik ıslah üzerinde durmakta, besleme çalışmaları çoğunlukla ihmal edilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Satış Temsilcisi