Yumurtalarda ki Isı Sorunları 1

hedef-kuluçka-logo
hedef kuluçka logo

Kuluçka makinelerin de en sık rastlanılan sorun yumurtalarda ki ısı değişimidir. Isı sorunlarının ortaya çıkması elektrik kesilmesi ile olabileceği gibi makine de yaşanılan bir arıza doğrultusunda bazen ısıtıcılar çalışmaz ve yumurtaları soğutmaz. Yaşanabilecek bu tarz durumlarda ısıtıcının devre dışı olduğu zamanın uzunluğuna bağlı olarak ya civcivlerin kuluçkadan çıkışı birkaç gün uzar ya da zayiat gerçekleşir.

Dikkat etmeniz gereken ortam ısısı değil; yumurtanın ne kadar ısı kaybedip etmediğidir. Yumurtalarda ki ısı sorunları sizi korkutmasın. Önemli olan makinenin ısısının ne kadar süre olmadığıdır.

Yumurtaların Isı Sınırı

Kesin bir rakamı olmamakla beraber 32 dereceden aşağı düşmezse on sekiz saat dayanabileceği biliniyor. Genel olmamak ile beraber çeşitli faktörleri de göz önünde bulundurmak en faydalısı olacaktır. Örneğin embriyo kaç günlüktür? Bu önemli bir bilgidir çünkü embriyonun ilk zamanlarında çok düşük değil çok yüksek ısılar embriyoyu öldürür. Kuluçkadan çıkmaya yakın da olay tam tersine döner. Yani uzun süre soğukta kalanların ölüm riski artar.

36 ve 38,9 dereceler arası güvenli olan alt ve üst sınırdır. Bu ısıların arasında olmaya özen gösterilmeli ve eğer ciddi bir arıza varsa yetkili firma ile görüşülmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Mesela 40,5 derecesindeki bir sıcaklığa 15 dakika maruz kalan yumurtalar çok büyük zarar görebilir. Hatta öldürebilir. Eğer 15 dakikadan daha uzun sürerse ya da kuluçka makinesi 40,5 dereceden daha yukarı bir dereceye gelirse o zaman kesin embriyoları öldürür.

Aslında doğal kuluçkalama da 40 derece ve üstündeki sıcaklıklarda civciv çıkaran tavuklar görülmemiş değildir. Tavukların savunma mekanizmaları devreye girer ve vücudu kendini serinletmek için çalışmalara başlar. Ağzını hızlı bir şekilde açıp kapatarak hava sirkülasyonu sağlar ve bir nem dengesi kurar. Böylece yumurtalarını korur. Dikkat etmeniz gereken aşırı sıcak havalarda hayvanların suyunu eksik etmemek.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.