Yumurtalarda ki Isı Sorunları 2

hedef-kuluçka-logo

Daha önceki yazımızda kuluçka makinelerinde en sık rastlanılan sorunun yumurtalarda ki ısı sorunları olduğunu belirtmiştik. Yine aynı yazımızda makine de yaşanılan bir arıza doğrultusunda bazen ısıtıcıların çalışmayacağını ve yumurtaları soğutmayacağını söylemiştik. Bu yazımızda da yumurtada ki ısı sorunu ve bu durum karşısında neler yapabileceğinizi paylaşacağız.

Isının Düşmesi

Metabolizma 36 derece de yavaşlar. Eğer yaşanılan bu durum yani elektrik kesintisi ya da soğutucudan kaynaklanan arıza uzun sürmezse çok zarar vermez. Çünkü gelişme bütün organlarda eşit şekilde olur. Sadece genel bir yavaşlama söz konusudur ve bir günden fazla sürmemelidir. Uzun sürmesi halinde kuluçkadan civciv çıkışı gecikebilir. Bu da ölüm riskini artırır.

27 – 35 derece arasında embriyo gelişimi olmasına rağmen dengesizdir. 35 dereceden 26 dereceye doğru düşerken organlar tahrip olur. Organlar tek tek durur. Bu noktada embriyolar da çeşitli sakatlıklar görülebilir. Hatta bu dengesizlik embriyoyu öldürür. Aslında ısı düşmesi en başlarda embriyoya çok zarar vermez. Bu ısı düşüklüğüne 24 saat kadar dayanabilir. Ama çıkım gününe doğru böyle bir ısı düşmesi ile karşılaşılırsa ölüm gerçekleşebilir.

Doğal kuluçkalama da soğuk günlerde tavuklar günde ortalama 30 ile 40 dakika arasında gezerler. Bu kadar bir sürenin yumurtaya zararı yoktur. Aşırı soğuklarda zaten siz o kadar uzun süre dışarı da kalmasına izin vermeyerek en fazla 15 dakika kadar gezmelerine izin veririsiniz. Önemli olan bu gezmenin her gün tekrarlanıyor olmasıdır.

Unutmayın…

Yumurtalar anında soğumaz. Önemli olan kesintiler ya da ısıtıcı arızaları değil bu arızaların ne kadar sıklık ve uzunlukta olduğudur. Hava şartları da yumurtaların durumunu etkiler. Kuru havalarda soğuma hızlı olurken nemli hava da soğuma daha yavaş olur.

Arızalar giderilip elektrik kesintisi kontrol altına alındıktan sonra eğer aklınızda embriyolar ile ilgili soru kaldıysa bir hafta içerisinde yumurtaları kontrol etmelisiniz. Altı gün içerisinde eğer yumurtalarda gerekli gelişme olmamışsa yumurtaları ayırıp atmalısınız. Ama emin değilseniz de ya birkaç gün daha bekleyin ya da hiç kuluçka makinesinden almayın ve bu şekilde bekleyin. Yumurta kontrolünü küçük bir el feneri ile yapabilirsiniz.

Samet Keşifoğlu

Profosyonel kuluçka makinesi Üreticisi

all author posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are makes.